4 września 2020 roku (piątek) uczestniczyłem w uroczystości podpisania umowy o przekazaniu środków na rzecz Funduszu Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przez Samorząd Województwa Podlaskiego.

W ramach tego funduszu umowę na dofinansowanie zakupu trzech radiowozów dla jednostek Policji z województwa podlaskiego w kwocie 160 tys. zł podpisał Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku nadinsp. Robertem Szewcem. Samochody będą służyły policjantom z powiatów białostockiego i łomżyńskiego.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podkreślał, że jednym z priorytetów obecnego Zarządu Województwa jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, a dofinansowanie wymiany pojazdów policyjnych to jedno z działań, które ma na to wpływ:

Policja w bardzo trudnym okresie pandemii pokazała, że możemy na te służby liczyć, dlatego Policja może liczyć na mieszkańców i Zarząd Województwa Podlaskiego. Dofinansowanie zakupu nowych radiowozów to w pewien sposób odwdzięczenie się za ostatnie miesiące poświęcenia, zaangażowania i ciężkiej pracy. Wiemy, jak wiele obowiązków spadło na służby mundurowe w związku z pandemią i jak doskonale się z nich wywiązano. Mogę teraz obiecać, że obecny Zarząd Województwa będzie kontynuował to wsparcie.

W swoim wystąpieniu mówiłem, jak ważne jest wsparcie samorządów dla zapewnienia bezpieczeństwa m.in. poprzez dotacje dla Policji:

Policja używa w całej Polsce ponad 21 tys. samochodów. Są one eksploatowane codzienne, w związku z tym wymagają wymiany, kiedy stopień ich zużycia jest na tyle duży, że ze względów bezpieczeństwa powinny być wycofane z użytkowania. Policja dokonuje zakupu samochodów z programu Modernizacji Służb Mundurowych, jest tego dużo, ale cenimy każdy gest samorządu, który pozwala kupić tych pojazdów jeszcze więcej. Wszystkie są potrzebne.

Nowe radiowozy będą służyć policjantom z garnizonu podlaskiego w trakcie codziennej służby na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki nim funkcjonariusze będą szybciej reagować na zagrożenia. Odnowienie i zwiększenie taboru samochodowego Policji oznacza większe bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/49713767/podlaska-policja-bedzie-miala-nowe-radiowozy

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/188793

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/nowe-radiowozy-ze-wsparciem-samorzadu-wojewodztwa.html

http://www.bialystokonline.pl/beda-nowe-radiowozy-dla-podlaskiej-policji-komenda-wojewodzka-otrzymala-dotacje,artykul,119753,1,1.html