31 stycznia 2020 roku (piątek) wziąłem udział w oficjalnym otwarciu parkingu przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie, a także przekazaniu do użytku placówce nowego sprzętu medycznego.

Wartość inwestycji polegającej na budowie miejsc parkingowych dla 110 samochodów osobowych (w tym 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych), rozbiórce budynku gospodarczego, wykonaniu oświetlenia oraz kanalizacji deszczowej wyniosła 800 tys. zł. Zadanie to zostało sfinansowane ze środków budżetu Powiatu Augustowskiego w kwocie 715 tys. zł i wkładu własnego Zakładu w wysokości 85 tys. zł.

Uroczyste przekazanie do użytku nowego sprzętu medycznego odbyło się na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Zakupiono m. in. 100 nowoczesnych łóżek szpitalnych z materacami i szafkami przyłóżkowymi oraz podnośniki elektryczne do przenoszenia pacjentów. Do Oddziału Chirurgii Ogólnej i Pracowni Diagnostyki Obrazowej (RTG) trafiły nowoczesne aparaty USG, Gabinet Endoskopowej Diagnostyki Onkologicznej wyposażony został m. in. w gastroskop z torem wizyjnym. Sprzęt trafił też do Działu Rehabilitacyjnego. To tylko przykłady zakupionego sprzętu, ponieważ łącznie placówka wzbogaciła się o ok. 240 elementów sprzętu i aparatury medycznej, które umożliwią dalsze podnoszenie jakości opieki zdrowotnej i rozwój Szpitala.

Wartość inwestycji wyniosła 1,57 mln zł, z czego 1 mln zł stanowiły środki budżetu państwa. Podkreśliłem, że są to dobrze wykorzystane pieniądze:

Ten szpital jest bardzo potrzebny mieszkańcom i turystom odwiedzającym Ziemię Augustowską, dlatego dobrze, że w ostatnich latach jest on modernizowany. Wszyscy widzimy te efekty. Jak się okazuje, w Polsce mogą dobrze funkcjonować szpitale publiczne i mogą być konkurencyjne wobec innych jednostek ochrony zdrowia, również prywatnych. Mogą konkurować pod względem infrastruktury, sprzętu i jakości usług.

Przypomniałem, że w okresie rządów PO-PSL oraz poprzedniego Zarządu Powiatu Szpital Powiatowy w Augustowie popadał w coraz większe zadłużenie, a jedynym pomysłem na poprawę sytuacji było przekazanie go do prowadzenia prywatnej spółce.