17 czerwca 2019 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w podsumowaniu Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, który odbył się już po raz dwudziesty z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach.

W swoim wystąpieniu złożyłem wyrazy uznania i najwyższego szacunku organizatorom Przeglądu oraz wszystkim tym, którzy na co dzień niosą pomoc osobom niepełnosprawnym – rodzinom, terapeutom, rehabilitantom i opiekunom. Uczestnikom Przeglądu pogratulowałem twórczej pracy, która pozwala pokonać kolejne bariery w drodze do pełnego, szczęśliwszego życia. Obecny świat i postęp cywilizacyjny pozwalają osobom dotkniętym niepełnosprawnością w większym zakresie realizować swoje cele, marzenia i pasje. Wsparcie ze strony ludzi dobrej woli zaangażowanych w pomoc osobom niepełnosprawnym sprawia, że mogą oni tego dokonać.

Podejmowanie inicjatyw takich jak Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych służy przełamywaniu barier pomiędzy osobami sprawnymi i niepełnosprawnymi, które mogą rozwijać i prezentować swoją twórczość artystyczną. Zorganizowane przedsięwzięcie wraz ze spotkaniem podsumowującym Przegląd świadczy o wyczuleniu na człowieka potrzebującego pomocy i opieki.

Przegląd jest od 20 lat organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Suwałkach na czele z prezes Lilianną Anną Zielińską. Do akcji przyłączają się Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Ośrodki Wsparcia oraz Osoby niepełnosprawne z województw: podlaskiego, warmińsko – mazurskiego, kujawsko – pomorskiego i mazowieckiego. Młodzi, niepełnosprawni artyści mogą zaprezentować swoje umiejętności między innymi w malarstwie, rzeźbie, ceramice czy hafcie.

Podsumowanie Przeglądu odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej w Suwałkach.

 

Relacje medialne:

http://www.suwalki.info/informacje-24536-Przeglad_Tworczosci_Artystycznej_Osob_Niepelnosprawnych.html

http://www.suwalki24.pl/article/1,najzdolniejsi-odebrali-nagrody–przeglad-tworczosci-artystycznej-osob-niepelnosprawnych-w-suwalkach

Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych