13 września 2022 roku (wtorek) uczestniczyłem w podsumowaniu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, który odbył się po raz 22 w Suwałkach.

Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach którym kieruje moja żona Lilianna Anna Zielińska i Warsztat Terapii Zajęciowej w Suwałkach na czele z Panią Kierownik Hanną Słuchocką, od wielu lat organizują Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Swój udział rokrocznie zgłaszają podopieczni Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowych czy Środowiskowych Domów Samopomocy. Na początku udział w Przeglądzie brały placówki z terenu województwa podlaskiego, ale od kilku lat zakres działania został rozszerzony i udział biorą także podopieczni placówek z terenów: warmińsko – mazurskiego, kujawsko – pomorskiego i mazowieckiego. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 100 prac. Prace oceniało jury z przedstawicielami Suwalskiego Ośrodka Kultury i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Suwałkach.

Do zgromadzonych uczestników powiedziałem m.in.: „Gratuluję Towarzystwu Przyjaciół Dzieci i Warsztatowi Terapii Zajęciowej organizacji tego konkursu, którego pomysłodawczynią jest prezes zarządu okręgowego TPD w Suwałkach, prywatnie moja żona, która od początku włączała i mnie do działań wspierających to piękne przedsięwzięcie. Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany ponad 20 lat temu, z każdym rokiem utrwalał się jako wydarzenie cykliczne i rozszerzał się poprzez udział kolejnych placówek z coraz większego terenu. W tegorocznym konkursie, jak słyszeliśmy, uczestniczą już placówki z czterech województw. Pragnę wyrazić głębokie uznanie wszystkim osobom, które w tak szlachetny sposób zajmują się podopiecznymi placówek, opieki nad osobami potrzebującymi szczególnego wsparcia- terapeutom, rehabilitantom, psychologom, pielęgniarkom, instruktorom, opiekunom, wychowawcom Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Aktywności Zawodowej, Środowiskowym Domom Samopomocy.

Przede wszystkim jednak gratuluję uczestnikom i laureatom tegorocznego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, których wspaniałe prace po raz kolejny dowodzą, że osoby z niepełnosprawnościami są wyposażone w talenty i zdolności artystyczne, których nie posiada większość z nas. Można myśleć, że w ten sposób Bóg rekompensuje w jednych obszarach deficyty, których doświadczają one w zakresie innych predyspozycji”.

Zwycięskie prace zostaną zamieszczone w kalendarzu na przyszły rok.

 

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://suwalki.naszemiasto.pl/suwalki-uczestnicy-przegladu-tworczosci-artystycznej-osob/ar/c1-8993223

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/218039#galeria

https://www.suwalki.info/wiadomosci/kultura/podsumowanie-tworczosci-artystycznej-osob-niepelnosprawnych

https://radio5.com.pl/2022/09/przeglad-tworczosci-artystycznej-osob-niepelnosprawnych/