28 lutego 2019 roku (czwartek) wziąłem udział w uroczystości mianowania funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski Policji z udziałem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, która odbyła się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Policja jest gwarantem bezpiecznego życia:

Jestem zbudowany tym, że dzisiaj wypromowani oficerowie będą stanowili nową kadrę polskiej Policji i będą kierowali się również patriotyzmem, który jest fundamentem właściwego zachowania wszystkich służb w coraz bardziej zwartym, silnym mentalnie społeczeństwie.

Zwracając się do nowo promowanych oficerów podkreśliłem, że zgodnie z oczekiwaniami i tradycją postawa oficerów Policji powinna stanowić wzór honoru i godności:

Dołączacie do elity tej formacji, a to zobowiązuje. Już teraz musicie dawać wzór postawy oficera i stanowić przykład dla tych, którzy będą wam podlegać, bo wraz z awansem oficerskim wiążą się także wcześniej czy później inne awanse związane z pełnionymi stanowiskami.

Dodałem, że awans oficerski to niezwykły zaszczyt i szczególne zobowiązanie wobec Ojczyzny:

Promocja oficerska to gotowość wzięcia większej odpowiedzialności za innych funkcjonariuszy. Życzę Państwu głębokiej satysfakcji z dalszej służby państwu i obywatelom, zrozumienia i wsparcia najbliższych oraz uznania i szacunku społecznego.

Przed ceremonią wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachimem Brudzińskim, Minister Joanną Kopcińską, Ministrem Markiem Suskim, nadinsp. Dariuszem Augustyniakiem – I Zastępcą Komendanta Głównego Policji, Sławomirem Sadowskim – Wicewojewodą Warmińsko-Mazurskim i insp. dr. hab. Markiem Fałdowskim – Komendantem-Rektorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjantów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do 13-tysięcznego grona oficerów polskiej Policji dołączyło 273 oficerów. Aktu mianowania dokonali: Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

List gratulacyjny dla nowych oficerów polskiej Policji