13 października 2023 roku (piątek) wziąłem udział w prezentacji pomnika Aleksandry Piłsudskiej, który już w najbliższym czasie stanie w Suwałkach przy ulicy ks. Kazimierza Hamerszmita, w okolicy południowo-zachodniego narożnika Parku Konstytucji 3 Maja. Przedsięwzięcie to objąłem swoim patronatem honorowym.

Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach. Gdy miała 22 lata, wstąpiła do Organizacji Bojowej PPS. Od 1904 roku brała udział w wielu akcjach wojskowych, a po wybuchu I wojny światowej wstąpiła do Legionów Polskich, potem do Polskiej Organizacji Wojskowej. Męstwo i hart ducha wykazane w działalności niepodległościowej spowodowały, że w niepodległej Polsce zostały jej nadane liczne odznaczenia, m.in. Order Virtuti Militari.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: ” Aleksandra Piłsudska wraca do Suwałk. Tu się urodziła, tu są jej korzenie, tu się wszystko zaczęło. Ten pomnik, o który zabiegaliśmy, niebawem będzie postawiony w miejscu, gdzie jesteśmy. Jest to bardzo ważna inicjatywa, ważna decyzja, to będzie pierwszy i jedyny dotąd pomnik w Polsce. Pamiętajmy o tym, że Aleksandra Piłsudska była nie tylko żoną Marszałka Józefa Piłsudskiego. Była także patriotką, działaczką niepodległościową w walkach o odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny. Suwałki mają prawo szczycić się tą postacią i powinny to czynić, dlatego dziękuję wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę, bo to będzie jedna z wizytówek naszego miasta.”

Dziękuję Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika oraz Prezesowi Oddziału Związku Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej Grzegorzowi Pietkiewiczowi za dobrą współpracę przy realizacji tego przedsięwzięcia.

 

Galeria zdjęć: 

 

Relacje medialne: 

Pomnik Aleksandry Piłsudskiej już w Suwałkach

Prezentacja pomnika Aleksandry Piłsudskiej

https://www.suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/aleksandra-pilsudska-wrocila-do-suwalk

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/231699#galeria