19 czerwca 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w uroczystości poświęcenia pamiątkowej tablicy w hołdzie zesłańcom Sybiru w Augustowie. Była to osiemdziesiąta pierwsza rocznica trzeciej sowieckiej deportacji obywateli polskich na Sybir.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji deportowanych w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Tablicę odsłonięto i poświęcono na placu przy bazylice. Obok monumentu został posadzony Dąb Pamięci. To szczególny hołd leśnikom, którzy zostali wywiezieni na Syberię.
Do zgromadzonych dziennikarzy, którzy zwrócili się do mnie o komentarz do uroczystości powiedziałem m.in.:
„Pamięci o zesłańcach Sybiru nigdy nie jest dość. To jest nie tylko długa historia, ale również wydarzenia, które pochłonęły liczne ofiary. W Hymnie Sybiraków autorstwa Mariana Jonkantysa znajduję się znamienne słowa: „A myśmy wciąż do Niepodległej szli, szli z uporem ponad 200 lat”. Nasze polskie dzieje przez ponad dwa wieki były w sposób tragiczny związane z „nieludzką” ziemią Sybiru, począwszy od Konfederacji Barskiej, poprzez Insurekcję Kościuszkowską, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, aż do deportacji po IV rozbiorze Polski w okresie II wojny światowej, a nawet po jej zakończeniu. Mimo iż w Augustowie mamy już znaki memorialne poświęcone Zesłańcom Sybiru przy Kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Osiedlu Borki, to dobrze, że tu przy Bazylice również powstał taki pomnik. Im więcej pomników, tablic pamięci i innych znaków materialnych, które przywołują pamięć i umacniają duchowe przywiązanie do tamtych tragicznych wydarzeń, tym lepiej. Nie ma współczesnego, świadomego patriotyzmu bez znajomości własnych dziejów, dziejów własnego narodu”.
galeria zdjęć:
Relacje medialne:
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/215318
https://bialystok.tvp.pl/60837936/augustow-oddaje-hold-tym-ktorzy-81-lat-temu-trafili-na-syberie
https://augustow.org/2022/obchody-81-rocznicy-3-wywozki-na-syberie-foto-audio/