W dniu 7 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste podsumowanie XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.
Spotkanie Uczniów – uczestników Konkursu, Ich Rodziców, Nauczycieli, Dyrektorów Szkół oraz przedstawicieli organów prowadzących szkoły z organizatorami konkursu miało miejsce w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku.
11 lat temu zainicjowałem ten Konkurs, który stał się trwałą częścią działań edukacyjnych na terenie województwa podlaskiego. Od 6 lat współorganizatorem Konkursu jest Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka.
W bieżącym roku szkolnym powstała nowa kategoria prac plastycznych, skierowana do uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej (uroczyste podsumowanie dla uczniów klas 1-3 odbędzie się w późniejszym terminie). Łącznie do konkursu przystąpiło 81 uczniów z 25 szkół z terenu całego województwa podlaskiego i jedna uczestniczka z województwa śląskiego.
Prace oceniała Komisja Konkursowa w składzie:
- dr hab. Krzysztof Jasiewicz
- dr hab. Krzysztof Sychowicz
- dr hab. Krzysztof Filipow
- dr Krzysztof Mielnicki
- Prałat Stanisław Wysocki
- dr Jarosław Schabieński
- mgr Lidia Kłoczko
- mgr Małgorzata Kap
- mgr Jadwiga Pusz
- mgr Marek Krzysztof Brzozowski
- mgr Małgorzata Kleszczewska
W kategorii klas 4-8 ze szkół podstawowych najwyżej oceniła następujące prace:
pierwsze miejsce: Wiktoria Zdanowicz, uczennica klasy VIII Prywatnej Szkoły Podstawowej „Świat ucznia” w Białymstoku,
drugie miejsce ex aequo: Ewa Lipińska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie,
drugie miejsce ex aequo: Julian Tomulewicz, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. Elizy Orzeszkowej w Zespole Szkół Samorządowych w Krynkach
trzecie miejsce ex aequo: Gabriela Szafrańska, uczennica klasy VIII Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tykocinie,
trzecie miejsce ex aequo: Szymon Brzozowski, uczeń klasy VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Niewodnicy Kościelnej,
trzecie miejsce ex aequo: Karolina Michalak, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku.
Wyróżnienia otrzymali:
Oliwia Miśta, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie,
Kamila Piotrowska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Tykocinie,
Joanna Horoszewska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży.
W kategorii szkół ponadpodstawowych Komisja Konkursowa najwyżej oceniła następujące prace:
pierwsze miejsce: Natalia Tymińska, uczennica klasy I Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem,
drugie miejsce ex aequo : Magdalena Selwent, uczennica klasy I III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach,
drugie miejsce ex aequo : Feliks Popławski, uczeń klasy II Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem,
trzecie miejsce ex aequo: Mateusz Gawinowicz, uczeń klasy I Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach,
trzecie miejsce ex aequo: Kinga Lubak, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie.
Wyróżnienia otrzymali:
Amelia Malinowska, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie,
Dżesika Remiszewska, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie,
Julia Olszak, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie,
Marta Piwowarska, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie,
Adam Pura, uczeń klasy II Liceum Profilowanego w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach,
Wiktoria Boguszewska, uczennica klasy II Liceum Profilowanego w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach.
Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie. Wszyscy uczniowie zostali przeze mnie nagrodzeni, a część nagród została ufundowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty Beatę Pietruszkę jako współorganizatora Konkursu, Nadleśnictwo Płaska, Nadleśnictwo Augustów, Nadleśnictwo Szczebra, Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz niektóre Organy Prowadzące Szkoły, w tym przez Starostę Łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego i Wicestarostę Marie Dziekońską, którzy przekazali 20 egzemplarzy o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, który od 28 maja 2023 roku jest Patronem powiatu łomżyńskiego.
Podziękowałem wszystkim za przybycie i przypomniałem, że: „Celem Konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema tragicznymi, połączonymi ze sobą wydarzeniami z najnowszej historii Polski – Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską. Fundamentem wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej powinna być prawda o tych wydarzeniach. Poszukiwaniu tej prawdy służy Konkurs „By czas nie zaćmił i niepamięć”…
Konkurs uczy poszukiwania źródeł historycznych i ich interpretowania, samodzielnego myślenia, a poszerzanie wiedzy uczniów na temat wydarzeń, które wciąż zawierają białe plamy uodparnia młodych ludzi na manipulacje intelektualne, medialne i polityczne”.
W ubiegłym roku, zgodnie z możliwością zapisaną w regulaminie konkursu, została wydana publikacja zawierająca prace najwyżej ocenione przez Komisję Konkursową z poprzednich dziesięciu lat tego Konkursu. Laureaci i uczestnicy Konkursu, nauczyciele, rodzice oraz samorządowcy otrzymali dzisiaj tę publikację.
Cieszy fakt, że młodzież chętnie podejmuje badania i dzieli się refleksjami nad tą problematyką, i że wzrasta zainteresowanie tym Konkursem, a także poziom poznawczy i językowy nadsyłanych prac.
Nagrodzonym gratuluje, a wszystkim Uczestnikom bardzo dziękuje za udział w Konkursie.
galeria zdjęć: