17 czerwca 2019 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w podsumowaniu zorganizowanego przeze mnie wspólnie z Podlaskim Kuratorem Oświaty VII Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej. Odbyło się ono w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej w Białymstoku.

Zwracając się do uczestników konkursu, ich rodziców oraz opiekunów zaznaczyłem, że miał ona zachęcić uczniów do poszukiwania prawdy o historii:

Nie wszystko wiemy o tych trzech tragicznych wydarzeniach i w związku z tym trzeba tej prawdy poszukiwać. Wokół nich dokonuje się manipulacja medialna, polityczna i chodzi o to, by młodzież tej manipulacji nie ulegała.

Konkurs stanowi zachętę dla uczniów do poszukiwania wiedzy, uczy korzystania ze źródeł i interpretowania ich. Wasza decyzja o podjęciu badań i refleksji nad tą problematyką wymagała osobistego zaangażowania, za co dziękuję.

W VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć” wzięło udział 40 uczniów z województwa podlaskiego. Prace oceniała komisja złożona z naukowców i nauczycieli. Pod uwagę brano m. in. walory historyczno-naukowe, oryginalne podejście do tematu, formę literacką i dociekliwość autorów.

Pierwsze miejsce w kategorii dotychczasowych gimnazjów i klas VI-VIII szkół podstawowych zajęła Julia Korolczuk ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Białymstoku, drugie miejsce ex aequo – Karolina Barbara Galińska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie) i Wiktoria Dziekońska (Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka w Trzciannem), trzecie miejsce – Wiktoria Sychowicz (Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Karolina Żylińska z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach, drugie miejsce – Mateusz Perzanowski (II LO im. Polaków i Polonii na Świecie w Augustowie), a III miejsce – Julia Giczewska (Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach).

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/43118013/by-czas-nie-zacmil-i-niepamiec

„By czas nie zaćmił i niepamięć”

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/170531