18 czerwca 2018 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w podsumowaniu zorganizowanego przeze mnie VI Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej, które odbyło się w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.

Zwracając się do uczestników konkursu, ich rodziców oraz opiekunów przypomniałem, że pomysł konkursu zrodził się z moich rozmów z młodzieżą. Dziękując uczestnikom za udział przytoczyłem słowa jednej z uczennic, która powiedziała, że dzięki udziałowi w konkursie dowiedziała się o tym, że miała miejsce zbrodnia Obławy Augustowskiej. Podkreśliłem również, że konkurs ma uczyć poszukiwania prawdy o najnowszej historii Polski:

Ten konkurs nie jest konkursem łatwym, głównie dlatego, że nie wszystko o tych tragicznych zdarzeniach z najnowszej historii Polski wiadomo. Najcenniejszą wartością poza tym, że konkurs uczy młodych ludzi samodzielnego poszukiwania wiedzy i prawdy, jest to, że buduje w świadomości zbiorowej młodego pokolenia pełniejszy obraz historii.

W tegorocznej edycji 60 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego opisało, jak według ich wiedzy wyglądała tragedia Katynia, Smoleńska oraz Obława Augustowska w lipcu 1945 roku. Prace oceniała komisja złożona z naukowców i nauczycieli. Pod uwagę brano m.in. walory historyczno-naukowe, oryginalne podejście do tematu, formę literacką i dociekliwość autorów. Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz zaproszenia do zwiedzania Sejmu i Senatu RP. W dotychczasowych edycjach konkursu udział wzięło blisko 400 uczniów z podlaskich szkół.

W kategorii uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pierwsze miejsce zajął – Jakub Młodzianowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie, drugie Konrad Wądołowski, a trzecie Iwona Pichalska. W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Jakub Tomulewicz z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, drugie Lidia Nieszczerzewska, a trzecie Sandra Wiktoria Macierzyńska.

Relacje medialne:

http://www.dzieje.pl/edukacja/rozstrzygnieto-konkurs-na-temat-katynia-smolenska-i-oblawy-augustowskiej

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/156696

https://bialystok.tvp.pl/37699412/dbaja-o-pamiec