31 marca 2017 roku w Kolnie odbyło się podsumowanie rozpoczętej 1 marca akcji MSWiA „SpoKREWnieni służbą”. Podczas jej trwania na terenie całego kraju,w hołdzie Żołnierzom Wyklętym,funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oddawali krew w ramach ponad 300 zbiórek. W sumie zebrano ponad 3 tys. litrów krwi,co jest bardzo dużym sukcesem. W akcję włączyło się także wiele osób cywilnych.

Podczas spotkania w Kolnie podkreśliłem,że wszystkie służby spisały się na medal. Krew przelewana przez Żołnierzy Wyklętych była darem wolności. Nasza wolność jest z ich ofiary. Natomiast krew oddawana przez funkcjonariuszy dla potrzebujących jest teraz darem życia. Jesteśmy wszyscy spokrewnieni w służbie Polsce i obywatelom. Najwięcej krwi zebrali strażacy,a ci z województwa podlaskiego zajęli trzecie miejsce – więcej krwi oddano tylko w województwach mazowieckim i wielkopolskim,ale to są potężne garnizony,więc w przeliczeniu na strażaka w województwie podlaskim zebrano najwięcej krwi.

W podsumowaniu akcji udział wziął również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak,87-letni Stefan Kownacki „Gołąb” – Żołnierz Wyklęty z Oddziału Hieronima Rogińskiego „Roga”,Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski,Komendant Główny Straży Granicznej płk. SG Marek Łapiński,Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach,p.o. Szefa Biura Ochrony Rządu płk. Tomasz Kędzierski,Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski,Burmistrz Kolna Pan Andrzej Duda,funkcjonariusze oraz mieszkańcy.

Następnie w Szkole Podstawowej w Kolnie odbyło się spotkanie z uczniami,podczas którego omówiono najważniejsze zadania Ministerstwa,przybliżono misję każdej z podległych MSWiA służb mundurowych. Uczniowie zostali zapoznani także z aplikacjami „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Ponadto funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji przedstawili uczniom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Podczas spotkania w Szkole dwaj chłopcy z Giżycka zostali uhonorowani medalami „Młodego Bohatera”. W październiku 2016 roku dzięki ich zdecydowanej i szybkiej reakcji uratowany został niedoszły samobójca.

Relacje medialne:

foto

foto

foto

foto

foto