19 listopada 2022 roku (sobota) uczestniczyłem w podpisaniu porozumienia o przekazaniu nieruchomości pod nową jednostkę wojskową przez Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z władzami miasta Grajewo reprezentowanymi przez Burmistrza Miasta Grajewo Dariusza Latarowskiego oraz  powiatu grajewskiego reprezentowanymi przez Starostę Grajewskiego Waldemara Remfelda.

18 listopada 2022 roku w „Gazecie Grajewskiej” ukazał się artykuł pt.: „Wojsko wkrótce wróci do naszego miasta”. Czytamy w nim: „Władze Miasta Grajewo zwróciły się do Ministerstwa Obrony Narodowej z propozycją, by MON rozważyło utworzenie kolejnej w kraju jednostki wojskowej właśnie w Grajewie. 16 sierpnia odpowiednia oferta została wystosowana przez Burmistrza Miasta Grajewo do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Poparcie dla tej propozycji wyraził poseł Jarosław Zieliński, który poinformował, że wszystko wskazuje na to, że wojsko wróci do Grajewa”. Rzeczywiście rekomendowałem Ministrowi Obrony Narodowej przyjęcie tej propozycji władz Miasta Grajewo jako korzystnej dla planów ulokowania w tym mieście jednostki wojskowej, tym bardziej, że razem z gruntami, które zostaną przekazane wojsku przez Lasy Państwowe i ewentualnie tereny prywatne będzie to stanowiło obszar ok. 60 ha, zlokalizowany w pobliżu linii i bocznicy kolejowej.

Jednostkę wojskową w Grajewie zlikwidowano w 1994 roku, dziś rząd Prawa i Sprawiedliwości przywraca wojsko w tym regionie.

Jest to szczególnie ważne i potrzebne w kontekście wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie i zagrożenia ze strony rosyjskiego imperializmu.

Przekazane działki położone są w południowej części Grajewa, pomiędzy linią kolejową, ulicą Elewatorską i granicą administracyjną miasta.
Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych, którą zaproponował Burmistrz Miasta Grajewo pod budowę nowej jednostki wojskowej to 59,4243 ha. Teren obejmuje przekazane nieruchomości miasta Grajewo (22,8438 ha) oraz Skarbu Państwa – Lasów Państwowych (33,8493 ha) i ewentualnie nieruchomość stanowiącą własność prywatną (2,7312 ha). Powiat grajewski przekazał zaś wojsku 12 ha ziemi w Wojewodzinie (Gmina Grajewo).

Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało tego dnia piknik militarny podczas, którego mieszkańcy Grajewa mogli zapoznać się z ofertą Wojska Polskiego i obejrzeć sprzęt wojskowy.

 

galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/220461

https://e-grajewo.pl/wiadomosc,po-28-latach-wojsko-polskie-wroci-do-grajewa,50960.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-11-19/po-28-latach-wojsko-wroci-do-grajewa-szef-mon-wschod-polski-musi-byc-nasycony-wojskiem-polskim/

https://bia24.pl/kategorie/wiadomosci/do-grajewa-wraca-wojsko-po-28-latach.html

https://defence24.pl/polityka-obronna/do-grajewa-wroci-wojsko-rusza-tworzenie-podlaskiej-dywizji-wp

https://wgospodarce.pl/informacje/119762-wojsko-polskie-wraca-do-grajewa

https://bialystok.tvp.pl/64615778/szef-mon-po-28-latach-do-grajewa-wroci-wojsko-polskie

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/po-28-latach-do-grajewa-wroci-wojsko-polskie