16 lipca 2022 roku (sobota) uczestniczyłem w pikniku profilaktycznym pt. „Żyj zdrowo z Podlaskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ”, który odbył się przy Sanatorium Uzdrowiskowym „BiaVita S.A” w Augustowie

Piknik został zorganizowany przez Dyrektora Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia  Macieja Olesińskiego. Uczestniczyły w nim również: Anna Andraka i Agata Dyszkiewicz- zastępczynie dyrektora Oddziału.

Spotkania z ekspertami od zdrowego stylu życia, dietetykiem i trenerem personalnym były głównym punktem pikniku profilaktycznego. Mieszkańcy, turyści i kuracjusze mogli poznać programy profilaktyczne dedykowane poszczególnym grupom pacjentów, które realizuje Narodowy Fundusz Zdrowia. od 1 lipca 2021 roku Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje program „Profilaktyka 40 PLUS”. Dzięki programowi czterdziestolatkowie i osoby starsze mogą skorzystać, bez konieczności skierowania, z pakietu niezbędnych, podstawowych badań. Program miał trwać rok, ale został przedłużony do końca bieżącego roku. Pakiet badań obejmuje część wspólną i część sprofilowaną. W części sprofilowanej u kobiet może to być badanie morfologii krwi obwodowej, stężenia glukozy, cholesterolu i enzymów wątrobowych. Jeśli chodzi o mężczyzn, to dodatkowym badaniem w pakiecie może być badanie w kierunku raka prostaty. Część wspólna pakietu zawiera pomiar ciśnienia, wagę, wzrost, obwód w pasie, badanie miarowości serca i wskaźnika BMI. 

Do obecnych dziennikarzy powiedziałem m.in.:

„Żebyśmy mogli zapobiegać chorobom przez profilaktykę, to muszą być spełnione dwa warunki: łatwy dostęp do służby zdrowia, – nielimitowany i nieograniczony, i program „Profilaktyka 40 PLUS” jest takim programem, bo tu nie trzeba skierowania, nie trzeba trafić najpierw do lekarza rodzinnego, nie ma skomplikowanych procedur administracyjnych, trzeba tylko po prostu chcieć wypełnić ankietę i zgłosić się na badania i to jest właśnie ten drugi warunek, czyli przełamanie bariery psychologicznej. Chodzi o to, żeby przekonać się o znaczeniu badań profilaktycznych, bo to może oznaczać zapobieganie rozwoju chorób i nie bać się wyników badań okresowych. Założenie programu jest takie, że każdy, kto skończył 40 lat powinien zacząć się okresowo badać.”

W konferencji uczestniczył także dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny Grupy American Heart of Poland. Przypomnieliśmy, że oddział kardiologii inwazyjnej, prowadzony przez tę spółkę, którego dalsza działalność była wcześniej zagrożona, pozostaje w Augustowie.

Nawiązując do tego problemu powiedziałem:

„Dzięki odpowiedzialnej postawie Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i kierownictwa American Heart of Poland, które wykazało się zrozumieniem dla potrzeb i oczekiwań mieszkańców Augustowa i powiatu augustowskiego, oddział kardiologiczny będzie w Augustowie nadal funkcjonował i zapewni w dalszym ciągu, można tak powiedzieć, bezpieczeństwo kardiologiczne. Cieszę się, że podejście biznesowe nie wzięło góry nad misją ochrony zdrowia. Interweniowałem w tej sprawie jako poseł Rzeczypospolitej Polskiej, prowadziłem rozmowy z Dyrektorem Oddziału NFZ Panem Maciejem Olesińskim, któremu serdecznie dziękuję za troskę o pacjentów i otwartość na nowe rozwiązania, i w efekcie tych wszystkich zabiegów została podjęta racjonalna i powszechnie oczekiwana decyzja o pozostawieniu świadczeń kardiologicznej w Augustowie.”

 

Galeria zdjęć:

 

 

Relacje medialne:

https://augustow.naszemiasto.pl/profilaktyka-jest-najwazniejsza-przypominal-o-tym-podlaski/ar/c14-8912265https://bialystok.tvp.pl/61329729/waga-profilaktykihttps://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/216257

https://bialystok.tvp.pl/61329729/waga-profilaktykihttps://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/216257

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/216257