30 sierpnia 2022 roku (wtorek) uczestniczyłem w oficjalnym otwarciu Żłobka Samorządowego w Czarnej Białostockiej. Żłobek powstał w budynku po byłej szkole przy ulicy Szkolnej. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Maluch + 2021. Wartość inwestycji wyniosła 1.453.407 zł, dofinansowanie to 791.923 zł.

W budynku powstały trzy sale dla dzieci, miejsce przygotowywania posiłków, hol wejściowy z szatnią, wózkownia, pokój nauczycielski oraz pokój administracji. Otoczenie obiektu zyskało parking wewnętrzny a także ogrodzony placyk zabaw.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Czarna Białostocka długo czekała na powstanie publicznego żłobka miejskiego. Stało się to możliwe dzięki polityce prorodzinnej rządu Prawa i Sprawiedliwości i dofinansowaniu z programu Maluch +. Dobra współpraca rządowo – samorządowo – parlemantarna przyniosła oczekiwany efekt, który spowoduje, że młode mamy będą mogły szybciej powracać po urodzeniu dziecka do swojej pracy zawodowej mając zapewnioną profesjonalną opiekę nad dzieckiem poprzez jego bezpieczny pobyt w żłobku. Obecnie rodzin wielopokoleniowych, w których babcie opiekowały się wnukami jest coraz mniej. Dlatego tak ważne jest wsparcie państwa w zakresie opieki nad małym dzieckiem. Gratuluję panu burmistrzowi i mieszkańcom miasta Czarna Białostocka tego nowoczesnego żłobka i wyrażam nadzieję, że instytucja ta będzie jednym z czynników mających wpływ na demografię w Mieście i Gminie.”

Placówka może zapewnić opiekę 24 dzieciom. Żłobek będzie czynny już od 1 września. Pierwsza grupa będzie liczyła 16 maluchów.

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://poranny.pl/czarna-bialostocka-samorzadowy-zlobek-oficjalnie-otwarty-rozpocznie-dzialalnosc-juz-od-1-wrzesnia/ar/c5-16809731

https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/w-czarnej-bialostockiej-powstal-zlobek-z-programu-maluch