19 września 2022 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w otwarciu nowej ścieżki edukacyjnej „Polodowcową Rynną Jeziora Hańcza” w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

Uroczyste otwarcie odbyło się w parku podworskim w Starej Hańczy, w pobliżu wsi Mierkinie. Ścieżka ta jest kolejnym szlakiem, promującym bioróżnorodność najgłębszego jeziora w Polsce, a także bogactwo przyrodnicze historycznej, polodowcowej doliny. 

Do zgromadzonych uczestników powiedziałem m.in.: „Warto promować te miejsca, warto je poznawać przede wszystkim samemu. Czasem wyjeżdżamy gdzieś daleko, szukając pięknych terenów, a mamy obok albo bardzo blisko swoje. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – tak to się czasem niestety dzieje. Warto więc zachęcać turystów do odwiedzania pięknej Suwalszczyzny, wyjątkowo wyrzeźbionego polodowcowego krajobrazu i korzystania z otwieranej dzisiaj, wartościowej poznawczo ścieżki edukacyjnej. Należy także pamiętać i o tym mówić, że tutaj mamy także ślady, zniszczonych dzisiaj, dzieł cywilizacji i kultury ludzkiej. Jest to teren podworski, gdzie kiedyś kwitło życie„.

 

Galeria Zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://radio5.com.pl/2022/09/sciezka-edukacyjna-otwarta/