6 października 2019 roku (niedziela) wziąłem udział w otwarciu nowej placówki Straży Granicznej w Nowym Dworze (powiat sokólski).

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że nowy obiekt był niezbędny dla zapewnienia większego bezpieczeństwa granic Polski:

Ta placówka znajduje się przy granicy z Białorusią, a więc przy granicy nie tylko Polski, ale i Unii Europejskiej i do tej pory funkcjonowała w bardzo starym i wyeksploatowanym obiekcie, w którym warunki pracy były niegodne współczesności. Nowa placówka będzie dobrze służyła funkcjonariuszem, ale i bezpieczeństwu na tym terenie.

Oprócz nowego budynku administracyjnego o powierzchni użytkowej niemal 1,3 tys. metrów kwadratowych powstały tam też m. in. garaże, kojce z budami, wybieg i tor do treningu psów służbowych, wieża łączności radiowej wraz z instalacjami. Budowa była współfinansowana z Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kosztowała ponad 12,5 mln zł.

Placówka SG w Nowym Dworze leży ok. 6 km od granicy i chroni jej 13,6-kilometrowy odcinek między placówkami w Lipsku i Kuźnicy. Jest jedną z 16 strażnic podlaskiej Straży Granicznej. Prawie wszystkie są przy granicy polsko-białoruskiej.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/174461

https://bialystok.tvp.pl/44720041/straz-graniczna-w-nowym-dworze-ma-nowa-siedzibe

https://isokolka.eu/nowy-dwor/30762-nowy-dwor-byla-lecznica-weterynarii-jest-placowka-sg-z-prawdziwego-zdarzenia-wideo-foto