23 września 2019 roku (poniedziałek) wziąłem udział w odsłonięciu pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej na rondzie „Solidarności” w Augustowie.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że w 2015 roku Sejm RP uchwalił dzień 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Dodałem, że prawda o Obławie była zatajana w okresie PRL, ale także po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku, kiedy nie było woli, by ujawnić i dociekać prawdy o niej:

Modlimy się o zbawienie, o spokój duszy tych, którzy zostali pomordowani, dlatego że byli Polakami, dlatego że nie pogodzili się po zakończeniu drugiej wojny światowej z koncesjonowaną, upozorowaną niepodległością. Chcieli prawdziwej niepodległości Polski i nie złożyli broni. Naszym głównym zadaniem jest teraz odnalezienie dołów śmierci, w których znajdują się szczątki pomordowanych.

Pomysł budowy pomnika zrealizowali i sfinansowali Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku oraz kombatanci mieszkający w USA. Poświęcenia dokonał ks. Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, który stracił w Obławie ojca oraz dwie siostry. Podobny pomnik, wówczas pierwszy w Polsce, ponad rok temu został odsłonięty w Suwałkach. Kolejne dwa takie monumenty powstaną w Sokółce i w Sejnach.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/173986

https://bialystok.tvp.pl/44517554/w-augustowie-odslonieto-pomnik-w-holdzie-ofiarom-oblawy-augustowskiej

Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej stanął w Augustowie