17 czerwca 2019 roku (poniedziałek) wziąłem udział w uroczystym odsłonięciu obelisku pamiątkowego przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Suwałkach w ramach obchodów 100-lecia jednostki.

Podczas swojego wystąpienia podkreśliłem, że na pracownikach Wojskowej Komendy Uzupełnień będzie spoczywać część obowiązków związana z przekształceniem 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w pułk:

W istniejącym już dokumencie o planie rozwoju sił zbrojnych jest zapis o przywróceniu w Suwałkach pułku. W nieodległym czasie możemy spodziewać się ponownej wizyty Ministra Obrony Narodowej, podczas której zostanie ogłoszona formalna decyzja w tej sprawie. Trzeba będzie doposażyć przyszły pułk i zwiększyć jego stan osobowy.

Mówiłem również o ważnej roli, jaką spełniają Wojskowe Komendy Uzupełnień:

O administracji wojskowej nie mówi się za dużo. Jest ona w cieniu za siłami liniowymi, operacyjnymi i wojskiem obrony terytorialnej. Spełnia jednak bardzo ważną rolę. To pewnego rodzaju krwioobieg, bez którego nie można wyobrazić sobie sprawnego funkcjonowania armii.

Obecna Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach dziedziczy tradycje Powiatowej Komendy Uzupełnień, która została ustanowiona rozkazem Ministra Spraw Wojskowych 24 czerwca 1919 roku.

Dalsze obchody jubileuszu zaplanowano na 22 czerwca. W Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach odbędzie się wtedy koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Wcześniej w Konkatedrze św. Aleksandra odprawiona zostanie msza święta.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/43117452/jubileusz-wojskowej-komendy-uzupelnien-w-suwalkach

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/170528

Setna rocznica WKU – niebawem będą uzupełniać pułk