1 lutego 2018 roku (czwartek) wspólnie z Panem Ministrem Joachimem Brudzińskim uczestniczyłem w uroczystości mianowania – postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – na pierwszy stopień oficerski (podkomisarza Policji) 264 funkcjonariuszy. Odbyła się ona w auli im. Władysława Stasiaka w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

W swoim wystąpieniu podziękowałem funkcjonariuszom za wybór zawodu, jakim jest służba na rzecz bezpieczeństwa obywateli w polskiej Policji. Przypomniałem, że wstępując do Policji wszyscy w rocie złożonego ślubowania zobowiązali się służyć wiernie Narodowi, strzec bezpieczeństwa państwa i obywateli, nawet z  narażeniem życia, przestrzegać dyscypliny służbowej, zasad etyki zawodowej oraz strzec honoru, godności i dobrego imienia służby.

Teraz, kiedy zostaliście oficerami Policji, wasza odpowiedzialność będzie znacznie większa, ponieważ musicie być również wzorem dla innych. Od tych, którzy należą do elitarnego oficerskiego grona zawsze wymaga się więcej.

Pogratulowałem promowanym oficerom awansu. Podkreśliłem, że są oni nadzieją polskiej Policji. Zaznaczyłem też, że Służba w Policji nie jest łatwa, niejednokrotnie jest niebezpieczna, ale bardzo potrzebna społeczeństwu. Życzyłem nowo mianowanym młodym oficerom dalszych awansów, zarówno w stopniu, jak i na stanowiskach służbowych.

Podczas uroczystości 8-letni Przemysław Banul otrzymał z rąk Pana Ministra Joachima Brudzińskiego medal „Młody Bohater”. Chłopiec jako pierwszy poinformował o pożarze budynku. Jego reakcja przyczyniła się do uratowania kilku osób.

 

Przed promocją na pierwszy stopień oficerski uczestniczyliśmy w odprawie kadry kierowniczej Policji. Wzięli w niej udział komendanci wojewódzcy, którzy przedstawili najważniejsze osiągnięcia w 2017 roku oraz omówili aktualne problemy. W naradzie uczestniczyli również komendanci szkół policyjnych.

Podziękowałem im za 2 lata współpracy podkreślając, że mamy za sobą przekształcenia związane ze sposobem funkcjonowania Policji. Chodzi zwłaszcza o zbliżanie Policji do społeczeństwa. Nawiązując do programu modernizacji służb mundurowych zaznaczyłem, że środki, które są przeznaczone na jego realizację pozwolą na zakup wyposażenia, remonty i budowę jednostek Policji oraz podwyżkę uposażeń.  Inwestycje trzeba realizować sprawnie i szybko, żeby nie zmarnować szansy, jaką dają zwiększone środki finansowe. Jest to stwarzanie warunków do skutecznych działań Policji na rzecz bezpieczeństwa obywateli nie tylko dzisiaj, ale również na dalsze lata – dodałem.