15 sierpnia 2019 roku (czwartek) wziąłem udział w obchodach Święta Wojska Polskiego, które odbyły się w na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. Poprzedziła je Msza Święta w Konkatedrze św. Aleksandra.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że 15 sierpnia oddajemy przede wszystkim hołd naszym przodkom, bohaterom Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, kiedy dopiero co odrodzone państwo polskie znalazło się w poważnym niebezpieczeństwie:

Dzisiaj, po 99 latach pewnie trudno jest nam sobie wyobrazić tamtą sytuację i atmosferę, tamto poczucie zagrożenia, ale także głębokie, wielkie pragnienie ocalenia niepodległości. Polska była wówczas państwem, które po 123 latach zaborów świeżo odzyskało swoją niepodległość, tak upragnioną przez pokolenia i przez nie wywalczoną. Na to świeże, wątłe jeszcze państwo najechała wówczas najpotężniejsza armia świata – Armia Czerwona. Bitwa Warszawska zwana Cudem nad Wisłą dzięki kunsztowi dowódców i patriotyzmowi żołnierzy i wszystkich Polaków, a także Opatrzności Bożej została wygrana i odwróciła losy tej wojny. Polska obroniła wówczas swoją niepodległość, ale także Europę przed bolszewicką nawałą.

Podkreśliłem, że rząd Prawa i Sprawiedliwości modernizuje i wzmacnia polskie wojsko, współpracując przy tym z naszymi sojusznikami z NATO:

Dzisiaj cieszymy się pokojem i bezpieczeństwem, dzisiaj jesteśmy wolnym i suwerennym państwem, jesteśmy silni w sojuszach dzięki uczestnictwu w Pakcie Północnoatlantyckim, który gwarantuje nam bezpieczeństwo, ale wymaga też od nas aktywnego udziału. Jesteśmy też coraz silniejsi naszymi wojskami – wojskami operacyjnymi, Wojskami Obrony Terytorialnej, wojskami, które mają nam zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Jesteśmy też bezpieczniejsi dzięki modernizacji polskiej armii.

Przypomniałem także, że niedawno minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o przeformowaniu suwalskiego dywizjonu w pułk:

Niestety wcześniej nie wzmacniano naszych jednostek wojskowych, a powrót pułku w Suwałkach ma strategiczne, militarne i także symboliczne znaczenie. Wszyscy się z tego cieszymy.

Podczas uroczystości wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia resortowe. Po części oficjalnej odbył się piknik militarny pod hasłem „Wierni Polsce” w czasie któreg licznie zgromadzeni mieszkańcy Suwałk i regionu w tym liczne rodziny z dziećmi, na specjalnie przygotowanych stoiskach mieli także okazję zobaczyć sprzęt i uzbrojenie jakimi dysponuje Wojsko Polskie.

W Regionalnych Obchodach Święta Wojska Polskiego wzięli udział m.in. Komendanta Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Podlaski Komendant Straży Granicznej ppłk SG Grzegorz Biziuk, Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Wendt, Dowódca 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej ppłk Krzysztof Świderski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Suwałkach ppłk Jarosław Kowalewski, Starosta Suwalski Witold Kowalewski, a także harcerze, samorządowcy i leśnicy.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/172542

http://www.suwalki24.pl/article/1,uroczysty-przemarsz-awanse-odznaczenia-i-piknik-swieto-wojska-polskiego-w-suwalkach-wideo

https://bialystok.tvp.pl/43950099/piknik-militarny-w-suwalkach

http://www.suwalki.info/informacje-24930-Wojsko_swietuje.html

https://radio5.com.pl/swieto-wojska-polskiego-4/