15 lipca 2018 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach Święta Policji, które odbyły się w Suwałkach. W uroczystości wzięli udział funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach oraz komend powiatowych w Augustowie i Sejnach. 

Apel na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziła Msza Święta w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach, której przewodniczył kapelan suwalskich policjantów, Ksiądz Prałat Krzysztof Kaczyński. Po jej zakończeniu wspólnie z komendantami służb mundurowych złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że dzięki codziennemu wysiłkowi funkcjonariuszy 86 % Polaków uważa nasz kraj za bezpieczny, a ponad 90 % czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. Policja działa coraz skuteczniej, o czym świadczą statystyki.

W ostatnich dwóch-trzech latach w prawie wszystkich kategoriach, którymi mierzymy poziom bezpieczeństwa odnotowujemy spadek liczby przestępstw i wzrost ich wykrywalności. Dotyczy to zarówno tych uciążliwych, pospolitych przestępstw, jak również najgroźniejszej, zorganizowanej, międzynarodowej czy narkotykowej przestępczości, która dysponuje ogromnymi pieniędzmi pochodzącymi z nielegalnych źródeł – podkreśliłem.

Podziękowałem suwalskim, augustowskim i sejneńskim policjantom za ich służbę, dzięki której mieszkańcy są bezpieczni. Zaapelowałem, aby funkcjonariusze dalej dbali o wysokie standardy służby, bo zakładając mundur reprezentują państwo, służą mu i społeczeństwu. Wartości wynikające ze słów roty ślubowania powinny przyświecać im nie tylko w trakcie służby, ale także poza godzinami jej pełnienia.

Odniosłem się również do protestu policyjnych związkowców:

Państwo polskie i społeczeństwo docenia to, co policjanci i funkcjonariusze innych służb mundurowych czynią na rzecz naszego bezpieczeństwa. To dzięki wam Polacy czują się bezpiecznie. Proszę jednak także, aby związkowcy i wszyscy funkcjonariusze docenili również to, co państwo i społeczeństwo robi dla waszych formacji. W ciągu trzech lat wzrasta przeciętne uposażenie o 800 zł. Wcześniej, za rządów PO-PSL tego nie było. Wówczas nie było protestów. Zapraszam związkowców do rozmowy i do tego, abyśmy wspólnie projektowali następne działania w ramach możliwości, jakie stwarza budżet państwa.

Podczas uroczystości funkcjonariusze otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe oraz odznaki „Zasłużony Policjant”.

Ponadto Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach przekazane zostały dwa nowe radiowozy. O dwa nowe samochody wzbogaciła się również Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

W obchodach wzięli udział m. in. Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Grzegorz Biziuk, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, duchowieństwa, rodziny policjantów oraz mieszkańcy miasta.

 

Relacje medialne:

http://bialystok.tvp.pl/38077583/99-rocznica-powstania-policji

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/157728

Świętowali 99 lat policji