23 września 2018 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Sokółce. Rozpoczęły się one uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny oraz poległych w Bitwie Niemeńskiej na cmentarzu parafialnym.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem wagę, jaką miały Bitwa Warszawska i Bitwa Niemeńska w historii Polski oraz rolę, jaką pełni patriotyzm:

Tamta sytuacja, którą dzisiaj przywołujemy, sprzed 98 lat, była wielkim zagrożeniem dla odzyskanej przez Polskę niepodległości. Tak w Bitwie Warszawskiej, później w Bitwie Niemeńskiej, jak w każdej innej sytuacji, kiedy trzeba walczyć o niepodległość, podstawowym warunkiem tego, aby obronić wolność, obronić suwerenność państwa jest patriotyzm.

Zwracając się do uczestników uroczystości zaapelowałem, by niezależnie od różnic wszyscy wspólnie pracowali dla Rzeczypospolitej:

Chcemy dziś nie tylko oddać cześć bohaterom Bitwy Niemeńskiej, ale wyciągnąć też wnioski z historii, zwłaszcza ten jeden, że trzeba zawsze cenić wartość, jaką jest niepodległe państwo i dla niego zawsze mądrze oraz odpowiedzialnie pracować. Ta rocznica jest okazją do tego, aby zaapelować o to, aby niezależnie od różnic dla Polski pracować razem.

List od Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego skierowany do uczestników obchodów odczytał jego doradca Romuald Łanczkowski.

Po nabożeństwie odbył się apel pamięci, a żołnierze z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oddali salwę honorową. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego zakończyła się natomiast V Sztafeta Niepodległości. W obchodach 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej udział wzięli m.in. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, delegacje służb mundurowych województwa podlaskiego, żołnierze, przedstawiciele Strzelców Podhalańskich, kompanie honorowe 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, parlamentarzyści, władze samorządowe, klasy mundurowe, bractwo kurkowe oraz harcerze.

Po bitwie warszawskiej stoczonej w sierpniu 1920 roku pokonana Armia Czerwona wycofała się na linię rzek Niemna, Szczary i Świsłoczy. Dowódcy Frontu Zachodniego Michaiłowi Tuchaczewskiemu udało się w ciągu trzech tygodni odtworzyć rozbite nad Wisłą dywizje i rozpocząć przygotowania do nowej ofensywy przeciwko – jak sądził – niezdolnym do dalszego boju wojskom polskim. Trzy sowieckie armie liczące ponad 73 tysiące żołnierzy i 220 dział miały uderzyć na Białystok i Brześć nad Bugiem po czym ruszyć na zachód. Polacy uprzedzili atak i natarli na bolszewików z trzech stron. Sukces był całkowity, a pobici nieprzyjaciele niezdolni do dalszej walki. Bitwa nad Niemnem przesądziła tym samym o losach wojny bolszewickiej 1919-1920.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/39138730/uczczono-pamiec-o-bitwie-niemenskiej

https://isokolka.eu/sokolka/26110-salwa-honorowa-na-czesc-bohaterow-bitwy-niemenskiej-zobacz-wideo-z-dzisiejszych-uroczystosci

https://isokolka.eu/sokolka/26107-98-rocznica-bitwy-nad-niemnem-kwiaty-na-grobach-strzelcow-podhalanskich-foto

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/160006