14 kwietnia 2019 roku (niedziela) wziąłem udział w obchodach 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Suwałkach. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w Konkatedrze św. Aleksandra sprawowaną w intencji Ofiar Katastrofy.  W ten sposób hołd tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem oddali również przedstawiciele służb mundurowych, samorządów oraz instytucji publicznych.

Zwracając się do uczestników obchodów podkreśliłem, że w Katastrofie zginęła elita polskiego narodu:

Prezydent Lech Kaczyński i wszyscy członkowie delegacji zginęli w służbie Polsce, na posterunku służby Ojczyźnie i ich najwyższa ofiara – ofiara życia – nigdy nie powinna być zapomniana w narodzie, który chce mieć przyszłość. Ona musi dawać zaczyn do postaw, działań i czynów dla tych, którzy żyją w naszym pokoleniu i dla przyszłych pokoleń.

Uroczystości odbyły się z udziałem kompanii honorowej 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która po odczytanym Apelu Pamięci oddała salwę honorową. Suwalskie obchody zakończył koncert poświęcony Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej zorganizowany w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w wykonaniu uczniów suwalskich szkół oraz przedstawicieli służb mundurowych – Policji, Służby Więziennej i Lasów Państwowych.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/167957

https://wkusuwalki.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/2019-04-15g-obchody-rocznicy-tragedii-smolenskiej-i-dnia-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej-w-suwakach/

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej