2 września 2018 roku (niedziela) wziąłem udział w uroczystych obchodach 200-lecia powstania Diecezji Sejneńskiej, która odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju regionu i państwa polskiego pod zaborami, a także w zachowaniu i krzewieniu polskiego ducha oraz patriotyzmu. Uroczystości były związane również z 43. rocznicą koronacji figury Matki Bożej Sejneńskiej.
W ramach obchodów odsłonięto tablicę poświęconą Antoniemu Baranowskiemu, Biskupowi Sejneńskiemu w latach 1887-1902, odbyło się sympozjum naukowe, otwarto dwie wystawy pt. „Dzieje diecezji sejneńskiej” i „Polskie malarstwo sakralne” w Klasztorze Podominikańskim, a podczas uroczystej Mszy Świętej przeniesiono Cudowną Figurę Matki Bożej Sejneńskiej z kaplicy do głównego ołtarza Bazyliki w Sejnach.
Podczas uroczystości odczytałem przekazany na moje ręce na tę okazję list Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Pana Jarosława Kaczyńskiego.
Częścią obchodów był również festyn rodzinny na Placu Dominikańskim w Sejnach oraz podsumowanie konkursu literackiego i plastycznego pt. „200-lecie Diecezji Sejneńskiej” zorganizowanego przez Parafię Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.
Wszystkim laureatom i pozostałym uczestnikom konkursu pogratulowałem zaangażowania w przygotowanie prac, które wymagało refleksji nad tą problematyką, poświęcenia swojego wolnego czasu i szukania źródeł inspiracji. Podkreśliłem, że uczestnictwo w konkursie to ciekawa forma wzbogacania wiedzy o historii i tradycji Sejneńszczyzny. Życzę im również sukcesów we wszystkich podejmowanych działaniach oraz rozwoju własnych pasji i talentów. Zwycięzcy zmagań w kategorii literackiej, którym został Kacper Dulewicz przekazałem specjalną nagrodę za to osiągnięcie.
Diecezja Sejneńska istniała w latach 1818-1925. Powstała po zniesieniu Diecezji Wigierskiej. W 1925 roku została podzielona na Diecezję Łomżyńską oraz Wiłkowyską. W 2009 roku ustanowiono Sejny jako biskupstwo tytularne. Tytuł pierwszego biskupa sejneńskiego nosi nuncjusz apostolski w Kongo i Gabonie, arcybiskup Jan Pawłowski.