28 sierpnia 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 102 rocznicy bitwy pod Lemanem zorganizowanych pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą polową, która odprawiona została przy pomniku upamiętniającym bohaterską śmierć żołnierzy. Po Mszy Świętej zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia. W programie uroczystości przewidziano apel poległych zakończony salwą honorową wykonaną przez 15 Mazurski Batalion Saperów z Orzysza. Punktem kulminacyjnym kończącym obchody 102. rocznicy bitwy pod Lemanem była inscenizacja wydarzeń z sierpnia 1920 roku w wykonaniu Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Bitwa pod Lemanem była częścią wojny polsko – bolszewickiej  1920 roku i miała miejsce w okresie pomiędzy Bitwą Warszawską z 15 sierpnia, a Bitwą Niemeńską z 20-26 września 1920 roku. Tutaj pod Lemanem zginęło z rąk bolszewików kilkudziesięciu polskich żołnierzy, którzy w tamtym czasie jak cała Polska bronili świeżo odzyskanej po 123 latach niepodległości. Armia Czerwona poniosła na przedpolach Warszawy klęskę w swoim imperialistycznym marszu na Polskę i zachodnią Europę, ale nie została jeszcze całkowicie rozbita. Do ostatecznego odwrotu została zmuszona dopiero po bitwie nad Niemnem, co pozwoliło na ustanowienie wschodnich granic Rzeczpospolitej. Oddajemy dzisiaj hołd  wszystkim obrońcom naszej niepodległości sprzed 102 lat. Część i chwała bohaterom!”
Dziękuję Wójtowi Gminy Turośl, Radzie Gminy oraz współpracującym stowarzyszeniom kombatanckim i rekonstrukcyjnym za utrwalanie w pamięci zbiorowej tamtych wydarzeń. Ma to ogromne znaczenie, bo naród bez pamięci nie ma przyszłości. Jestem wdzięczny także wszystkim licznie zgromadzonym uczestnikom tej uroczystości za to, że w ostatnią niedzielę wakacyjno – urlopową przy pięknej pogodzie poświeciliście na udział w niej swój czas i tym samym daliście świadectwo patriotyzmu.

Galeria zdjęć: