29 lipca 2019 roku (poniedziałek) wziąłem udział w obchodach 100. rocznicy utworzenia Policji Państwowej, które odbyły się przed siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że obecnie Policja znajduje się w dobrej kondycji, co doceniają obywatele. Dowodem na to są badania opinii publicznej, pokazujące, że z pracy funkcjonariuszy społeczeństwo jest zadowolone:

Chciałbym podziękować wszystkim policjantom za profesjonalną i skuteczną służbę na rzecz państwa i obywateli. Czynię to z okazji święta Policji oraz wyjątkowego jubileuszu setnej rocznicy powstania polskiej Policji Państwowej, zaraz po odzyskaniu niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wtedy Polska, by móc prawidłowo funkcjonować musiała stworzyć niezbędne instytucje, jedną z nich była Policja, która miała i zawsze ma zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny. Z całą odpowiedzialnością patrząc na współczesną polską Policję, a także na jej historię mogę powiedzieć, że dopracowaliśmy się takiej kondycji i takiego wizerunku, że możemy ten wielki jubileusz z godnością świętować i godnie obchodzić.

Przypomniałem również, że Policja takich wyników jak obecnie nie miała przez wiele lat:

75% obywateli dobrze ocenia pracę policjantów, a 89% uważa Polskę za kraj bezpieczny, z kolei 98% osób czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania. Tak wysokich ocen nigdy nie było. To jest wynik dobrej pracy. Wskaźniki przestępczości spadają, wzrasta ich wykrywalność i to jest powód, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie.

Podczas obchodów wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji nadinsp. Danielem Kołnierowiczem wręczyłem medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W garnizonie podlaskim nominacje na wyższe stopnie policyjne otrzymało 803 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów awansowało 72 policjantów, w korpusie aspirantów przyznano awanse 293 policjantom, w korpusie podoficerów – 234, zaś szeregowych – 204.

39 funkcjonariuszy zostało wyróżnionych Medalami „Za Długoletnią Służbę”, 59 funkcjonariuszy podlaskiej Policji odznaką „Zasłużony Policjant”, a Medalem „Za zasługi dla Policji” odznaczonych zostało 11 osób.

Podczas tegorocznego Święta Policji obecni byli również nowo przyjęci policjanci, którzy ślubowali strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia. Rotę ślubowania od 35 nowych funkcjonariuszy przyjęli I Zastępca Komendanta Głównego Policji Pan nadinspektor Dariusz Augustyniak oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz.

W trakcie obchodów zostały również złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjantów poległych i zamordowanych w obronie wolności i suwerenności Ojczyzny.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/43704208/sto-lat-policji

http://www.bialystokonline.pl/policja-swietowala-byly-odznaczenia-przemowy-i-piknik-dla-najmlodszych-zdjecia,artykul,113452,1,1.html

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/172004