24 lipca 2013 roku z mojej inicjatywy Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zorganizował w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej,przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Białymstoku,wystawę oraz konferencję naukową poświęconą Obławie Augustowskiej – zbrodni dokonanej w lipcu 1945 roku przez sowieckie NKWD i Armię Czerwoną przy wsparciu instytucji organów komunistycznego państwa polskiego UB,MO,PPR i 1 Pułku Praskiego Ludowego Wojska Polskiego na mieszkańcach północno-wschodniej Polski,powiatów augustowskiego,suwalskiego,sejneńskiego i sokólskiego. W otwarciu wystawy uczestniczyło kilkudziesięciu parlamentarzystów,głównie z Klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Podczas konferencji historycznej,która odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu przypomniałem podstawowe fakty związane ze zbrodnią dokonaną podczas Obławy Augustowskiej oraz trudnościami z odkryciem pełnej prawdy o tej akcji pacyfikacyjnej,w tym znalezieniem miejsca,gdzie znajdują się ciała pomordowanych. Poinformowałem także o blokowaniu przez PO projektu uchwały w sprawie uczczenia pamięci ofiar Obławy Augustowskiej (druk sejmowy nr 1471),którą złożyliśmy do Laski Marszałkowskiej ponad miesiąc temu. Upomniałem się o jej uchwalenie w wystąpieniu sejmowym 23 lipca 2013 roku.
Podczas sesji naukowej parlamentarzyści i goście wysłuchali wystąpień dr. Łukasza Lubicz-Łapińskiego oraz prokuratora Zbigniewa Kulikowskiego z białostockiego oddziału IPN oraz ks. prałata Stanisława Wysockiego – Prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej,który stracił w tej zbrodniczej operacji ojca i dwie siostry.

Wcześniej ks. prałat Stanisław Wysocki uczestniczył wraz ze mną i przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Mariuszem Błaszczakiem w konferencji prasowej w Sejmie zatytułowanej „Nie dajmy zginąć poległym”. PO nie chce uchwały upamiętniającej ofiary Obławy Augustowskiej.

W uroczystym otwarciu wystawy oraz sesji naukowej poświęconej Obławie Augustowskiej w Sejmie uczestniczyli również m.in. dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk,dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie dr Andrzej Zawistowski,wójt Gminy Giby Jan Kramnicz,ksiądz proboszcz Parafii w Kolnicy (gmina Augustów) Arkadiusz Pietruszewski,ksiądz prof. dr hab. Andrzej Najda (UKSW),ksiądz Ryszard Halwa – red. nacz. „Mojej Rodziny” oraz portalu internetowego Prawy.pl,a także strażacy z terenu objętego Obławą Augustowską.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto