12 sierpnia 2023 roku (sobota) uczestniczyłem w uroczystym oddaniu do użytku odcinka drogi ekspresowej S61 od węzła Ełk Południe (w Zdunkach) do węzła Kalinowo (Wysokie).

Otwarty fragment drogi ekspresowej Via Baltica to drogowe połączenie z obwodnicą Ełku – stolicą Mazur, zwiększające zainteresowanie inwestorów miastem Ełk, a także bezpieczeństwo na drogach. Via Baltica skomunikuje Ełk z dużymi miastami oraz skróci czas podróży do Warszawy i na Litwę. Via Baltica (S61) jest jedną z najważniejszych dróg Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. To międzynarodowa droga ekspresowa z przebiegiem m.in. od drogi S8 od Warszawy i dalej przez Łomżę – Ełk – Suwałki do Budziska (granica z Litwą). 

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in. : ”Od dzisiaj możemy już jeździć z Suwałk i od granicy z Litwą w stronę Łomży i Warszawy drogą ekspresową, omijając ,,wąskie gardło” komunikacyjne w Ełku. To, co było przez tyle lat niemożliwe, stało się realną rzeczywistością. To epokowa zmiana. Teraz priorytetem musi być budowa drogi Via Carpatia i odcinka drogi ekspresowej S8 Białystok – Augustów – Suwałki.. W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości przybliżamy nasz region do świata i cywilizacji. Trzeba to kontynuować.”

 

Galeria zdjęć : 

 

Relacje medialne:

https://www.suwalki24.pl/article/1,w-sobote-otwarcie-drogi-ekspresowej-s61-na-odcinku-elk-poludnie–wysokie

https://www.elk.pl/aktualnosci-wpis/7315/nowy-odcinek-via-baltica-z-korzyscia-dla-elczan