2 lutego 2018 roku (piątek) podczas uroczystości w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczyłem komendantom Państwowej Straży Pożarnej akty powołania na nowe stanowiska służbowe.

Awanse otrzymali:

  • bryg. Krzysztof Kędryk – na stanowisko Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
  • bryg. Janusz Drozda – na stanowisko p.o. Zastępcy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Ponadto akty powołania otrzymało 20 komendantów miejskich/powiatowych z następujących województw: lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Podczas spotkania, w którym udział wziął również gen. brygadier Leszek Suski – Komendant Główny PSP, pogratulowałem komendantom awansów.

Jesteście Państwo dobrze przygotowani, posiadacie doświadczenie i to oznacza, że będziecie skutecznie pełnić nowe obowiązki. Chciałbym wszystkim Wam życzyć sukcesów oraz dobrej służby.

Zaznaczyłem, że Straż Pożarna, która wcześniej była identyfikowana niemal wyłącznie z gaszeniem pożarów, dzisiaj jest służbą wielofunkcyjną, bardziej ratowniczą niż gaśniczą. Obecnie 72 % wszystkich interwencji strażaków dotyczy innych zagrożeń niż pożary.

 Jest społeczne przekonanie, że zawsze, gdy dzieje się coś złego, to obywatele mogą na Was liczyć.

Funkcjonariusze z Państwowej Straży Pożarnej wraz z druhami z jednostek OSP tworzą wspólnie Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Zwróciłem uwagę komendantów na potrzebę zgodnej współpracy ze strażakami ochotnikami.

Jest to system, którego zazdroszczą nam inne państwa. Waszym obowiązkiem jest, aby ta współpraca z jednostkami ochotniczych straży pożarnych była jak najlepsza.