12 marca 2013 roku w Archiwum Państwowym w Suwałkach zorganizowałem po raz drugi konferencję wpisującą się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości przypomniałem istotę czynu niepodległościowego Żołnierzy Wyklętych,ich rolę i ofiarę w walce o prawdziwą niepodległość Rzeczypospolitej. Powiedziałem,że Ich walka powinna być jednym z fundamentów budowy niepodległego Państwa Polskiego po odzyskaniu suwerenności po 1989 roku,a tak się niestety nie stało. Propaganda komunistycznych władz polskich umyślnie kreowała negatywny obraz podziemia niepodległościowego lat 1944-1955. Niestety pozostałości takiego obrazu wciąż funkcjonują w opinii społecznej,co przyczynia się do podtrzymywania zakłamanej historii. O pełnej prawdzie historycznej nawet dzisiaj mówi się za mało albo niechętnie.

W tym roku postanowiłem podziękować niektórym spośród tych,którzy po zakończeniu II wojny światowej nadal walczyli o w pełni wolną i niepodległą Ojczyznę. Wręczyłem Im i przedstawicielom Ich rodzin pamiątkowe listy uznania. Dotyczyło to następujących Żołnierzy Wyklętych: Fabian Daniłowicz,Jan Leszczyński,Marian Piekarski,Stanisław Piekarski,Irena Pietkiewicz,Henryk Czyż,Józef Czyż i Kazimierz Czyż.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu historyka z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Pana Piotra Łapińskiego pt. „Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”,który przybliżył walkę i losy członków organizacji niepodległościowych z terenu Augustowszczyzny,Suwalszczyzny i Białostocczyzny.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto