1 marca 2021 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w obchodzonych po raz jedenasty w Polsce uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zostały zorganizowane pod moim patronatem  w Suwałkach przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku przy współpracy 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach, Aresztu Śledczego w Suwałkach, II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Zygmunta Podhorskiego, Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z Siedzibą w Suwałkach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej, Szkoły Podstawowej nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Pierwszą częścią obchodów była liturgia słowa – modlitwa w intencji Żołnierzy Niezłomnych w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach, której przewodniczył Ks. Prałat Stanisław Wysocki Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Następnie odbył się zorganizowany przejazd uczestników uroczystości ulicami miasta do miejsc pamięci, gdzie 5-osobowe delegacje reprezentujące organizatorów Dnia Pamięci zapalili znicze w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Znicze zostały zapalone przy: tablicy pamiątkowej poświęconej Młodzieżowej Organizacji Antykomunistycznej „Harcerska Grupa Pogromców Komunizmu” przy SP nr 9, ul. Ks. K. Hamerszmita 11, tablicy pamiątkowej „Miejsce Kaźni Polaków” przy ul. Kościuszki 72, Pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej przy ul. M. Reja oraz przy Pomniku 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej – skwer przy ul. Utrata / Sejneńska.

Wykład historyczny na temat Żołnierzy Wyklętych wygłosił dr Jarosław Schabieński Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Powiedział on m. in.:

Tego dnia czcimy tych, którzy walczyli z nowym okupantem z bronią w ręku. Tych, którzy zostali uznani przez sowietów za szczególnie niebezpiecznych – jak ofiary obławy augustowskiej. Przypominamy także rodziny Żołnierzy Wyklętych i osoby, które im pomagały. Nie można zapomnieć o najmłodszych – członkach młodzieżowych organizacji antykomunistycznych. W Suwałkach działały trzy: Jezus, albo Młodzieżowa Armia Wolności, Harcerska Grupa Pogromców Komunizmu oraz Wolność i Niepodległość. Za swoje oddanie Ojczyźnie zapłacili karami wieloletniego więzienia , a dwóch z nich Józef Czyż i Eugeniusz Ołów, poległo w walce z KBW.

System komunistyczny nie znalazł w Polsce poparcia, nie znalazł bardzo łatwego życia. Musiał zmagać się z oporem ludzi, którzy tym swoim oporem zostali potem naznaczeni na całe swoje życie. Dlatego winniśmy im pamięć i szacunek. Cześć Ich pamięci.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: W dziejach polskiego państwa i narodu głęboki sens i znaczenie miały nie tylko bitwy zwycięskie, taka jak Bitwa Warszawska 1920 roku, ale również walki o wolność, które kończyły się klęską, ale umacniały ducha Narodu i wiarę w przyszłe zwycięstwo, jak Konfederacja Barska, Insurekcja Kościuszkowska, XIX- wieczne powstania, walka Armii Krajowej czy właśnie Żołnierzy Wyklętych. Gdy zdrajcy Polski i niepodległości robili komunistyczne kariery, Oni – Żołnierze Wyklęci – poświęcili swoje zdrowie, swoje siły, swoją młodość, a w wielu przypadkach również swoje życie walce o prawdziwą niepodległość naszej Ojczyzny. Bez ich ofiary nie mielibyśmy dzisiaj wolnej i niepodległej Polski.

Jako Polacy aż nadto dobrze wiemy, że „walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna”, a „tylko własne upodlenie ducha ugina wolnych szyję do łańcucha”. Dawali wielokrotnie temu świadectwo nasi przodkowie. W pochodzie pokoleń okażmy się i my godnymi tej dumnej przeszłości, troszcząc się o niepodległość, bezpieczeństwo i rozwój naszej Ojczyzny, a w chwilach próby „zachowajmy się, jak trzeba. Cześć i chwała Bohaterom!”

 

List z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/52561280/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-suwalkach

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/196921

https://wkusuwalki.wp.mil.pl/pl/articlesaktualnosci-2021/w-holdzie-zolnierzom-wykletym-niezlomnym-bohaterom/

https://suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-suwalkach

https://suwalki.naszemiasto.pl/mieszkancy-suwalk-oddali-hold-zolnierzom-wykletym-zdjecia/ar/c1-8161775

https://radio5.com.pl/2021/03/01/pamiec-o-niezlomnych-bohaterach-wciaz-zywa/

https://www.youtube.com/watch?v=wRMjC91KAJ0

 

Zapalenie zniczy przy Tablicy Pamiątkowej Poświęconej Młodzieżowej Organizacji Antykomunistycznej „Harcerska Grupa Pogromców Komunizmu”.

Zapalenie zniczy przy Tablicy Pamiątkowej „Miejsce Kaźni Polaków”.

Zapalenie zniczy przy Pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej.

Zapalenie zniczy przy Pomniku 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej.

 

Nabożeństwo Słowa Bożego w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach.