1 listopada 2023 roku (środa) uczestniczyłem wraz z żoną w kweście, której celem była zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach. Jak co roku, kwestę tę zorganizował oddział Akcji Katolickiej przy suwalskiej Parafii pw. Św. Aleksandra.

Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach od kilku lat odnawiane są nagrobki wpisane do rejestru zabytków oraz te, których w tym rejestrze nie ma, ale przedstawiają dużą wartość historyczną i estetyczną. Do tej pory dzięki zbiórce na ten cel udało się odnowić ponad dwadzieścia nagrobków. 

Jak napisali organizatorzy akcji w wydanym materiale informacyjnym, „rosnąca z roku na rok wartość zbieranych podczas kwesty środków świadczy o tym, że buduje się świadomość w ludziach dotycząca tego miejsca. Te zabytki potrzebują pomocy, niektóre wręcz o nią wołają. Ratujemy najstarsze zabytki, chcemy, by pomniki były w dobrej kondycji, by można było je oglądać przez kolejne długie lata”. Do tej pory za pieniądze zebrane podczas kwest odnowiono m.in.: dziwiętnastowieczny nagrobek komisarza Sylwestra Obrębskiego, ogrodzenie żeliwne i pomnik Franciszka Lotuszyńskiego, kopułę nagrobka doktora Feliksa Drzewińskiego i grób rodzinny Drzewińskich, pomnik małżonków Sulnickich czy nagrobek Kazimierza Monkiewicza. 

Podczas tegorocznej kwesty w sumie udało się zebrać 15,4 tys. zł

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ofiarnie wsparli swoimi datkami szlachetny cel tej kwesty.

 

Galeria zdjęć: