10 grudnia 2010 roku,8 miesięcy od katastrofy lotniczej w Smoleńsku została zorganizowana w Jachrance koło Warszawy ogólnopolska konferencja pt. „Lech Kaczyński – pamięć i zobowiązanie”,w której udział wzięli członkowie honorowych komitetów poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 2010 roku,parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości,współpracownicy ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,publicyści,naukowcy i eksperci.

Konferencja rozpoczęła się recytacją wiersza Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito” oraz odśpiewaniem przez Marię Gabler pieśni do słów Henryka Krzyżanowskiego i muzyki Bohdana Błażewicza „Prezydent idzie na Wawel – smutna piosenka”. Pierwsze próby podsumowania tragicznie przerwanego dzieła i testamentu politycznego Lecha Kaczyńskiego podjęli się : Maciej Łopiński,prof. Zyta Gilowska,prof. Ryszard Legutko,Krzysztof Ardanowski,prof. Zdzisław Krasnodębski,prof. Andrzej Nowak,prof. Andrzej Waśko.
Podsumowania konferencji dokonał Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Poseł Jarosław Zieliński,który uczestniczył w konferencji i tłumaczył jej sens i znaczenie w wielu wypowiedziach medialnych,zaprosił do udziału w niej przedstawicieli współpracujących z nim społecznych komitetów poparcia Jarosława Kaczyńskiego z województwa podlaskiego,które powstały w okresie kampanii prezydenckiej.