26 lipca 2019 roku (piątek) wziąłem udział we wręczeniu nowego sztandaru Komendzie Głównej Policji, które odbyło się z okazji Święta Policji w warszawskim Belwederze. Podczas uroczystości wyróżniający się funkcjonariusze i pracownicy KGP otrzymali awanse i odznaczenia.

Uroczystości odbywające się na dziedzińcu Belwederu stanowiły jeden z elementów obchodów 100-lecia utworzenia Policji Państwowej.

Wszyscy Wam dziękujemy za Wasz trud, za Waszą ciężką, odpowiedzialną i często niebezpieczną służbę. Dziękujemy też pracownikom cywilnym, którzy wspierają Was każdego dnia – powiedziała obecna na uroczystości Elżbieta Witek – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

List od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał szef jego gabinetu politycznego Marek Suski.

Idea powstania nowego sztandaru dla policyjnej centrali powstała 6 lutego 2019 roku, wraz ze Społecznym Komitetem Ufundowania Sztandaru dla Komendy Głównej Policji, w skład którego weszli przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Policji. Sztandar wykonany jest ręcznym haftem. Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu barwy karmazynu polskiego. Jeden bok płata jest wszyty w białą skórę przymocowaną do drzewc 7 gwoździami z białego metalu. Boki płata obszyto srebrną frędzlą. Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się wizerunek orła białego ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Pod godłem jest umieszczony półkolem napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA” haftowany srebrnym szychem.

25 osób otrzymało Medale Za Długoletnią Służbę (złote, srebrne, brązowe), 24 policjantów i policjantek srebrne i brązowe odznaki Zasłużony Policjant, a 20 osób Medale Za Zasługi dla Policji (złote, srebrne, brązowe). 31 funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe. Na zakończenie uroczystości 21 osób uhonorowano Medalem Stulecia Utworzenia Policji Państwowej – odznaką okolicznościową – nadawaną policjantom, pracownikom Policji oraz innym osobom w uznaniu ich zasług i osiągnięć w popularyzowaniu tradycji i dokonań Policji.