10 lipca 2016 roku uczestniczyliśmy wraz z Żoną w jubileuszu 35-lecia działalności artystycznej Zespołu „Pogranicze” z Szypliszk. Uroczystość stała się okazją do przypomnienia bogatej historii zespołu,jego twórczości i misji polegającej na kultywowaniu tradycyjnego śpiewu i tańca pogranicza polsko-litewskiego. Działalność Zespołu,a zwłaszcza wierność odtwarzania muzyki ludowej była wielokrotnie nagradzana podczas festiwali w Polsce i poza jej granicami. Zespół „Pogranicze” miał zaszczyt występować przed Papieżem św. Janem Pawłem II podczas jego pobytu w klasztorze w Wigrach w 1999 roku. 

Wspólnie z Żoną podziękowaliśmy Zespołowi za lata owocnej pracy artystycznej i kultywowanie naszej czystej,polskiej i autentycznej twórczości ludowej,nieskażonej nutą fałszu czy sztuczności. Podkreśliłem,że w dobie mass mediów i wszechobecnej kultury bylejakości działalność zespołów takich jak "Pogranicze" jest niezwykle cenna,gdyż chroni od zapomnienia tradycyjne pieśni,zwyczaje i techniki śpiewu oraz daje świadectwo nieprzemijających wartości,które przez wieki kształtowały postawy i nadawały sens ludzkiej egzystencji.

Kierownik Zespołu Pan Józef Murawski jako wyraz wdzięczności ofiarował nam jubileuszową płytę zatytułowaną „Zaśpiewaj słowiku”,która została nagrana w studiu Polskiego Radia. Podczas dalszej części jubileuszowych obchodów licznie zgromadzeni goście i mieszkańcy gminy Szypliszki mieli okazję obejrzeć występy „Pogranicza” oraz innych zaprzyjaźnionych zespołów z terenu Polski,Litwy i Rosji.

List gratulacyjny z okazji 35-lecia działalności Zespołu "Pogranicze" z Szypliszk.

foto

foto

foto

foto

foto

foto