28 września 2018 roku (piątek) uczestniczyłem w obchodach jubileuszu 20–lecia Powiatu Zambrowskiego. Uroczystość w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, podczas której Biskup Łomżyński ks. Janusz Stepnowski poświęcił nowy sztandar powiatu zambrowskiego.

W Zespole Szkół nr 1 m. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” zostały zaprezentowane nowe insygnia Powiatu Zambrowskiego – herb, flaga, sztandar i pieczęć. Dotychczasowy herb powiatu był niezgodny z zasadami heraldycznymi. Przedstawiał orła wielkopolskiego. Na nowym herbie widnieje głowa żubra, czyli herb miasta Zambrów oraz orzeł mazowiecki.

Podczas uroczystości miałem zaszczyt dokonać uroczystego przekazania sztandaru na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu Zambrowskiego Edwarda Lipińskiego oraz wręczyć medale i odznaczenia osobom zasłużonym dla powiatu zambrowskiego. W akcie przekazania sztandaru wzięli udział również członkowie Zarządu Powiatu Zambrowskiego. 

Podkreśliłem, że sztandar to symbol, który buduje i wzmacnia poczucie wspólnoty lokalnej społeczności. Stanowi on wezwanie do godnego wypełniania obowiązków wobec Boga, Ojczyzny i jej mieszkańców. Wyraziłem nadzieję, że nowo poświęcony sztandar będzie także wyrazem jedności we wszystkich sprawach, które wymagają współdziałania mieszkańców oraz drogowskazem w codziennej pracy na rzecz rozwoju powiatu zambrowskiego i dobra obywateli.

Sztandar to ważny symbol, znak identyfikacji społeczności powiatu zambrowskiego. Dawniej na polach bitew wokół sztandaru gromadzili się „swoi” w odróżnieniu od „obcych”, czyli wojsk przeciwnika. Wyrażam nadzieję, że sztandar powiatu zambrowskiego będzie integrował wszystkich jego mieszkańców i wszystkie osoby pełniące na jego rzecz funkcje publiczne, że wszyscy tu będą „swoi, bo wszystkim przecież powinno zależeć na dobru wspólnym.

Na zakończenie uroczystości placówki edukacyjne z terenu powiatu zambrowskiego zaprezentowały program słowno-muzyczny.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, związków i stowarzyszeń, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe.

 

Relacje medialne:

https://zambrow.org/artykul/powiat-zambrowski-ma/517123

Obchody jubileuszu 20–lecia Powiatu Zambrowskiego (foto)