Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku podsumowała dzisiaj, tj. 10 lipca 2020 roku na konferencji prasowej w Białymstoku inwestycje drogowe w regionie.

Zabierając głos podczas tej konferencji podkreśliłem osiągnięcia w budowie sieci dróg ekspresowych w województwie podlaskim w ciągu ostatnich czterech lat, które diametralnie zmieniają sytuację komunikacyjną mieszkańców województwa podlaskiego i mają wielki wpływ na jakość ich życia oraz rozwój regionu:

164 km wybudowanych dróg ekspresowych podczas ośmioletnich rządów PO i 264 km, czyli o 100 km więcej w ciągu czterech lat, kiedy PiS odpowiada za bieg spraw w naszym państwie – to porównanie dobrze obrazuje skok cywilizacyjny, jaki dokonuje się na naszych oczach. Zazdrościłem, a sądzę, że nie byłem w tym odosobniony, nie tylko mieszkańcom krajów zachodnich, ale także zachodniej i centralnej Polski, że mogą jeździć coraz nowocześniejszymi i bezpieczniejszymi drogami. Teraz staje się to także udziałem mieszkańców województwa podlaskiego i Polski wschodniej. Jest jeszcze jednak wiele do zrobienia. Jednym z zadań jest włączenie odcinka drogi Białystok – Augustów do sieci dróg ekspresowych. Rozmawiałem o tym kilkakrotnie z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim, sygnalizowałem to także Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, bo chciałbym, aby był On naszym orędownikiem w tej sprawie.

Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku Wojciech Borzuchowski tak scharakteryzował główne inwestycje drogowe w naszym regionie:

Na Podlasiu łącznie będą cztery trasy ekspresowe. Ogłoszono też kolejne przetargi. Droga S8 ukończona, droga S61 w budowie, trasa S19 w przetargach, a S16 w planach. Za kilkanaście lat w regionie pojedziemy czterema drogami ekspresowymi. To prawie 470 km. Gdyby kilkanaście lat temu ktoś mówił o tym, że będziemy mieli na terenie województwa taką docelową sieć dróg ekspresowych, to by nikt nie uwierzył.

Przez cztery ostatnie lata wybudowano 5 odcinków drogi ekspresowej S8 łączącej Białystok z Warszawą. Obecnie w budowie jest pięć fragmentów S61 między innymi Stawiski – Szczuczyn i Suwałki – Budzisko. S61 będzie częścią międzynarodowej trasy Via Baltica i Via Carpatia. W regionie między innymi połączy Łomżę z Suwałkami.

Na drodze ekspresowej S19 obecnie ogłoszono cztery przetargi. To między innymi odcinek Białystok Południe- Ploski i Białystok Zachód-Białystok Księżyno. Na przetarg czeka siedem fragmentów. Trasa w regionie ma być oddana do 2025 roku. Ogłoszono też przetarg na tzw. przejście przez Wysokie Mazowieckie, drogi krajowej nr 66.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/48915505/inwestycje-drogowe-w-regionie

https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/docelowa-siec-drog-ekspresowych-w-podlaskiem-to-blisko-470-km,198524.html

https://www.wnp.pl/finanse/gddkia-docelowa-siec-drog-ekspresowych-w-podlaskiem-to-blisko-470-km,406066.html

https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/38402/Z-jednej-strony-eski-z-drugiej-dzialania-na-sieci-drogowej