10 listopada 2017 roku, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, w Suwałkach odbyły się dwie imprezy towarzyszące głównym obchodom 11 listopada. Jedną z nich był „II Bieg Niepodległości” o Puchar Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowany w okolicy zalewu Arkadia. Uczestniczyło w nim blisko 500 osób, które łączy wspólny szacunek dla historii oraz tradycji. Przed startem wszyscy uczestnicy zmagań odśpiewali Hymn Polski.

Z przyjemnością wziąłem udział w podsumowaniu Biegu i nagrodziłem wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku nadinsp. Danielem Kołnierowiczem jego najlepszych uczestników w poszczególnych kategoriach. Każdy ze zwycięzców otrzymał puchar, medal oraz dyplom. Pozostali za udział w zawodach otrzymali pamiątkowe medale.

Podkreśliłem, że zmagania z udziałem młodzieży podlaskich szkół ponadgimnazjalnych, w tym uczniów klas mundurowych, a także reprezentantów służb mundurowych były okazją nie tylko do twardej rywalizacji, ale przede wszystkim do integracji. Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież poznaje służby mundurowe i postanawia zasilić ich szeregi.
Większość uczestników Biegu miała do pokonania dystans około 2600 m z przeszkodami, zarówno tymi naturalnymi, jak również stworzonymi na potrzeby zawodów.

W godzinach wieczornych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach obył się Koncert Patriotyczny „Dla Niepodległej”, który został objęty przeze mnie patronatem. Utwory patriotyczne wykonali: zespół solistów z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa, Chór Viva Musica, zespół Ocean Życia oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach.

Przed rozpoczęciem Koncertu miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której wręczyłem funkcjonariuszom Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Więziennej z województwa podlaskiego odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

– Awanse na wyższy stopień służbowy otrzymało 8 funkcjonariuszy Policji, 5 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz 4 funkcjonariuszy Służby Więziennej.
– 3 funkcjonariuszy Policji oraz 1 funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej zostało wyróżnionych nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
– 1 funkcjonariusz PSP otrzymał nagrodę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
– 8 funkcjonariuszy Straży Granicznej otrzymało Brązowe Medale za Zasługi dla Straży Granicznej
– 1 funkcjonariusz Służby Więziennej otrzymał Srebrną Odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej”
– 3 funkcjonariuszy Służby Więziennej otrzymało Brązową Odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.

 

Relacje medialne:

http://bialystok.tvp.pl/34768791/bieg-niepodleglosci-w-suwalkach

http://www.podlaska.policja.gov.pl/pod/aktualnosci/48444,II-Bieg-Niepodleglosci-o-Puchar-Sekretarza-Stanu-w-Ministerstwie-Spraw-Wewnetrzn.html

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/149353