20 lipca 2019 roku (sobota) uczestniczyłem w spotkaniu, podczas którego przedstawiciele 13 gmin województwa podlaskiego podpisali porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w sprawie wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze”.

Dzięki porozumieniu mieszkańcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z możliwości, jakie daje program, nie będą już musieli w tej sprawie jeździć do Białegostoku. Będą mogli uzyskać potrzebne informacje w gminie i przede wszystkim złożyć tam wniosek. Podziękowałem samorządowcom za przystąpienie do programu:

Jestem wdzięczny samorządowcom, którzy zdecydowali się na podpisanie porozumień, ponieważ będą one dobrze służyły mieszkańcom i naszej wspólnej przyszłości, czyli czystemu powietrzu dla nas i przyszłych pokoleń.

Dodałem, że w ciągu niespełna roku w całej Polsce wpłynęło 67 tys. wniosków, jednak realizacja tego programu powinna ulec przyspieszeniu. Jest on 10-letni i przeznaczonych na niego zostało ponad 100 mld zł.

Chodzi o to, by ten program był szybciej realizowany, bo mieszkańcy na to czekają i po prostu trzeba im pomóc.

Program „Czyste Powietrze” działa od września ubiegłego roku (jak dotąd do WFOŚiGW w Białymstoku wpłynęło 3 tys. wniosków o dofinansowanie). Skierowany jest on do właścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, można otrzymać na docieplenie domu, wymianę drzwi i okien, montaż odnawialnych źródeł energii oraz na wymianę pieca.

Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Suwałkach.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/43587130/czyste-powietrze

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/171702