27 września 2018 (czwartek) uczestniczyłem w Finałowej Gali PKN Orlen, która odbyła się w Centrum Kongresowym w Kielcach. 

Podczas gali podsumowano tegoroczną edycję „Programu pomocy jednostkom straży pożarnej” realizowanego przez PKN Orlen. Przedstawicielom strażaków wręczono czeki. Była to szczególna edycja programu, dzięki któremu w tym roku spółka przekaże ochotniczym i zawodowym jednostkom Straży Pożarnej 2 mln zł.  

Środki te zostaną przeznaczone na zakup m. in. sprzętu przeciwpożarowego, ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego, ratownictwa drogowego i technicznego. Środki trafią m. in. do Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Łódź Jędrzejów, do jednostek OSP w Węgrowie (woj. mazowieckie), Łubowie (woj. zachodniopomorskie) i Ruszowicach (woj. dolnośląskie) oraz do jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce (woj. podlaskie) i Wschowie (woj. lubuskie).

Podziękowałem organizatorom konkursu – władzom PKN Orlen – za wrażliwość na potrzeby Polaków, przejaw odpowiedzialności społecznej i cenną inicjatywę służącą przede wszystkim obywatelom. Szczególne słowa uznania i wdzięczności skierowałem także do strażaków ochotników, przypominając, że ich pełna poświęcenia i trudu służba drugiemu człowiekowi jest bezinteresowna.

 

Moje wystąpienie podczas gali:

 

W Polsce działa około 16 200 jednostek OSP. Z tego 4 404 (w których służy niemal 102 tysiące ochotników) włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, będącego istotnym wsparciem dla Państwowej Straży Pożarnej. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego, którego priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli, wymiernie wspiera funkcjonowanie polskich strażaków. Jednostki OSP po raz pierwszy objęte są programem modernizacji służb mundurowych. W ciągu czterech lat trafi do nich ponad 501 mln zł. Od 2015 roku o 30 % zwiększyły się kwoty przeznaczone dla jednostek. W taki sposób, m. in. finansując zakup samochodów gaśniczych i sprzętu służącego ratowaniu ludzi i mienia, zwiększa się gwarancję bezpieczeństwa wszystkich obywateli i służby samych strażaków.

Wspólne działanie MSWiA, NFOŚiGW oraz samorządów pozwoli także na zakup w tym roku 382 samochodów ratowniczo-gaśniczych, które trafią do jednostek OSP. Ich wartość to 285 mln zł.

Finansowa pomoc na zakup sprzętu dla strażaków to nie jedyna forma wsparcia PKN Orlen dla tej formacji. Podczas gali ogłoszono założenia nowego programu lojalnościowego dla strażaków OSP działających w strukturze KSRG. Od 1 stycznia 2019 roku otrzymają oni zniżkę na zakup paliwa. Kontynuowany jest także program współpracy spółki z Fundacją „Dorastaj z Nami”, pomagającą dzieciom bohaterów ze służb mundurowych poległych lub poszkodowanych na służbie.

Udział w Gali wzięli m. in. Pan Premier Mateusz Morawiecki, Komendant Główny PSP gen. brygadier Suski, Prezes PKN Orlen Pan Daniel Obajtek, parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych.

 

Relacje medialne:

http://niezalezna.pl/238057-potezne-wsparcie-orlenu-dla-strazy-premier-do-ochotnikow-osp-to-ogromna-sila-polski

https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2195063,Mateusz-Morawiecki-budujecie-formacje-pelna-odwagi-patriotyzmu-ktora-wychowuje

https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2195071,Premier-o-strazakach-Zapewniaja-bezpieczenstwo-i-buduja-male-ojczyzny