7 października 2018 roku (niedziela) uczestniczyłem w uroczystej Mszy Świętej polowej, która odbyła się przy Kościele pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce z okazji 10. rocznicy Wydarzenia Eucharystycznego oraz 7. rocznicy przeniesienia Cudu Ciała Pańskiego do Kościoła. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Białostocki Tadeusz Wojda.

12 października 2008 roku jeden z księży podczas udzielania komunii w Kościele pw. Św. Antoniego upuścił komunikant. Nie rozpuścił się on, jak zazwyczaj, w specjalnym naczyniu z wodą, lecz przybrał nową strukturę. Specjalistyczne badania wykazały, że jest ona identyczna z tkanką mięśnia sercowego człowieka w agonii.

Siedem lat temu Cząstkę Ciała Pańskiego wystawiono po raz pierwszy na widok publiczny. Przeniesiono ją z plebanii do Kaplicy Matki Bożej Różańcowej. Od tamtej pory, na pamiątkę tego cudu, odbywają się w Sokółce coroczne uroczystości, które gromadzą tysiące wiernych. Proboszcz parafii ks. Stanisław Gniedziejko podkreślił, że rocznie miejsce cudu odwiedza około tysiąca grup zorganizowanych, osoby prywatne czy pielgrzymki komunijne:

Jest już ponad 10 kronik z wpisami ludzi, którzy odwiedzili to miejsce. Są to pielgrzymi m. in. z krajów europejskich, ale także z Chin, Stanów Zjednoczonych czy Australii.

W niedzielnej uroczystości wzięli udział m. in. parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci służb mundurowych i instytucji publicznych.

Tego dnia w całej diecezji obchodzony był Archidiecezjalny Dzień Eucharystii.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/39360532/obchody-10-rocznicy-wydarzenia-eucharystycznego

https://isokolka.eu/sokolka/26287-setki-wiernych-modlily-sie-dzis-w-sokolce-dziesiata-rocznica-wydarzenia-eucharystycznego-foto

https://www.radioem.pl/doc/5073397.Eucharystia-jest-dla-nas-najwazniejsza

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/160526