3 czerwca 2018 roku (niedziela) uczestniczyłem w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka w Mońkach, połączonych z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach.

Uroczysty apel poprzedziła Msza Święta w intencji strażaków odprawiona w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach. Główną częścią uroczystości było poświęcenie sztandaru, którego dokonali ks. Wojciech Wojtach, Proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach oraz Kapelan Podlaskich Strażaków ks. st. kpt. Wojciech Ejsmont, a następnie przekazanie go Komendzie Powiatowej PSP w Mońkach.

W swoim wystąpieniu skierowałem do strażaków słowa wdzięczności za ich ofiarność, oddanie ludziom i niesienie im pomocy w sytuacji różnorakich zagrożeń. Zarówno strażacy zawodowi z Komendy Powiatowej, jak i druhowie ochotnicy z jednostek ochotniczych straży pożarnych czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu monieckiego. Przypomniałem, że Straż Pożarna to obecnie najbardziej wielofunkcyjna ze wszystkich służb. Dzisiaj praca strażaków nie polega już tylko na gaszeniu pożarów, jak to było u genezy Straży Pożarnej. Reagują oni i niosą profesjonalną pomoc w przypadku innych, licznych miejscowych zagrożeń.

Podczas apelu strażacy otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody i wyróżnienia.

W obchodach wzięli udział m. in. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Wendt, liczne poczty sztandarowe, Podlaska Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mońkach, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa i mieszkańcy powiatu monieckiego.

 

Relacje medialne:

http://www.e-monki.pl/l_video11.php

http://www.e-monki.pl/index2.php?idmodyf=3027