Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej ustanowiony 9 lipca 2015 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Byłem pomysłodawcą tej inicjatywy w porozumieniu i konsultacji z prof. Krzysztofem Jasiewiczem oraz Prezesem Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej ks. Stanisławem Wysockim.

Co roku w Gibach organizowane są obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, gdzie znajduje się pomnik im poświęcony. Tegoroczne uroczystości, na które serdecznie zapraszam, odbędą się już w najbliższą niedzielę 16 lipca 2017 roku.

Obława Augustowska była największą zbrodnią dokonaną na Polakach przez Sowietów po zakończeniu II wojny światowej. W wyniku akcji przeprowadzonej przez oddziały Armii Czerwonej, NKWD i Smierszu zostali zamordowani żołnierze AK, członkowie podziemia antykomunistycznego oraz mieszkańcy ziemi suwalskiej, augustowskiej, sejneńskiej i sokólskiej. Wciąż nie wiadomo, jaka jest dokładna liczba jej ofiar, a miejsca, w którym spoczywają nie odnaleziono do dzisiaj.

Aby pamięć o Obławie Augustowskiej pozostała ciągle żywa, została ona włączona jako jeden z tematów do organizowanego przeze mnie co roku konkursu historyczno-literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”.

3 maja 2014 roku w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze została odsłonięta tablica dedykowana Ofiarom Obławy ufundowana jako wotum rodzin. 15 sierpnia 2016 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odsłonił tablicę na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, na której upamiętniono Ofiary Obławy Augustowskiej.