29 czerwca 2018 roku (piątek) wziąłem udział w Centralnych Obchodach Święta Służby Więziennej, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W tym roku uroczystości zyskały szczególny charakter, bo łączą się ze stuleciem niepodległej Polski i stuleciem więziennictwa.

Obchody na Placu poprzedziła Msza Święta w Kościele św. Antoniego Padewskiego w Warszawie w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, odprawiona przez bp. Zbigniewa Zielińskiego.

W trakcie uroczystości odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski 258 funkcjonariuszy, absolwentów szkolenia zawodowego. Prymusem tegorocznego szkolenia został ppor. Bartosz Wieczorek z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim ze średnią ocen 5,57. Nagrodę specjalną wręczył mu Patryk Jaki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu pogratulował nowo mianowanym oficerom Służby Więziennej:

Dzisiaj w tym miejscu stoją funkcjonariusze polskiej Służby Więziennej służącej wolnej, niepodległej i suwerennej Ojczyźnie. Gratuluję Państwu tej służby i dziękuję. Gratuluję nowo wypromowanym i oficerom. Ogromnie się cieszę, że tylu młodych ludzi w stopniu oficera będzie od dzisiaj w tej formacji. To niezwykle ważne, żeby była to formacja nowoczesna, która odpowiada na wszystkie wyzwania współczesnego świata. Odpowiada przede wszystkim na wszystkie wyzwania tego świata w formie zagrożeń, jakie istnieją dla bezpieczeństwa obywateli, jakie istnieją dla bezpieczeństwa państwa. To niezwykle ważne, żeby w służbie było jak najwięcej ludzi przygotowanych i wysoko wykształconych

W ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki, ministrowie, posłowie i senatorowie RP, szefowie służb mundurowych z Polski i zagranicy, funkcjonariusze Służby Więziennej i ich rodziny, przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz zaproszeni goście.

Obchody zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej.