11 listopada 2018 roku wszyscy przeżywaliśmy wielki jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dane nam było uczestniczyć w obchodach wyjątkowej rocznicy, która zdarza się tylko jeden raz w całych dziejach.

Podczas uroczystości, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w których uczestniczyłem, poprzedzonych Mszą Świętą w Świątyni Opatrzności Bożej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda podkreślił:

To wielkie szczęście, że mieliśmy 100 lat temu takie społeczeństwo, takich żołnierzy i takich przywódców, Ojców Niepodległości, którzy umieli stanąć razem, by Polskę odzyskać. Choć mieli różne poglądy, absolutnie mieli tę jedną ideę.

Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem; jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym jest miłość do Ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego, który do 1944 roku znajdował się przy dzisiejszym placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Biorąc udział wraz z ok. 250 tys. uczestników Marszu Niepodległości „Dla Ciebie Polsko” miałem możliwość wspólnego świętowania tego szczególnego jubileuszu, a jednocześnie mogłem sprawdzić i ocenić bezpośrednio, w jaki sposób wykonują swoje zadania służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo tego zgromadzenia. W marszu uczestniczyli m. in. Pan Prezydent Andrzej Duda, Pan Premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Stanisław Karczewski, Prezes Prawa i Sprawiedliwości Pan Jarosław Kaczyński, ministrowie i parlamentarzyści.

Po marszu wziąłem udział w spotkaniu z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Zamku Królewskim.

Wieczorem mogliśmy z dumą uczestniczyć w wielkim pokazie efektów świetlnych przygotowanych na jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Przedsięwzięcie to było godne tej rocznicy i dumnych dziejów Polski.

10 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości upamiętniliśmy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. prof. Lecha Kaczyńskiego w postaci długo oczekiwanego pomnika na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, usytuowanego niedaleko od pomnika wszystkich Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Brat śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Prezes Prawa i Sprawiedliwości Pan Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu podkreślił:

Bez Lecha Kaczyńskiego nie byłoby dobrej zmiany, nie byłoby próby uczynienia polskiego państwa sprawiedliwym, podmiotowym. (…) Lech Kaczyński dobrze zasłużył się Polsce i wpisał złotymi zgłoskami w jej historię.