4 lipca 2018 roku (środa) wspólnie z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem oraz Komendantem CBŚP insp. Kamilem Brachą uczestniczyłem w konferencji prasowej poświęconej rozbiciu grupy przemycającej narkotyki i komponenty do ich produkcji z Azji do Polski.

Haszysz, który zabezpieczyli policjanci, dotarł do naszego kraju drogą morską. Narkotyki pochodziły z Pakistanu, a zawierający je kontener wpłynął do portu w Gdyni w maju tego roku. Narkotyki spakowane były w foliowe pakiety, ułożone w 100 kartonach, a te ukryte w kontenerze za opakowaniami z pościelą. W poniedziałek i wtorek na terenie województwa dolnośląskiego policjanci CBŚP przeprowadzili działania, w wyniku których zatrzymano 4 osoby. Policjanci z CBŚP pracowali pod nadzorem Dolnośląskiego Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Oprócz haszyszu, w lutym policjanci zabezpieczyli także przesyłkę, która trafiła do Polski z Chin. Na dwóch paletach umieszczone były substancje chemiczne – ponad 310 litrów płynnego prekursora amfetaminy. Towar był wart niemal 1,2 mln złotych. W akcji policjanci z CBŚP współpracowali ze służbami zagranicznymi: amerykańską Drug Enforcement Administration (DEA) oraz pakistańską Pakistan Anti – Narcotics Force (ANF).

W czasie konferencji w MSWiA podkreśliłem, że ten sukces CBŚP to największa operacja Policji na terenie naszego kraju:

Ta akcja świadczy o bardzo dobrej pracy polskiej Policji i CBŚP. Czarnorynkowa wartość zatrzymanych materiałów to według szacunków Policji ponad 60 mln zł, ale gdyby doszło do sprzedaży ulicznej, to wartość mogłaby wynosić nawet 100 mln zł. O skali tego sukcesu świadczy również fakt, że gdyby substancje trafiły poporcjowane na rynek, mogłyby według szacunków Policji dotrzeć nawet do 30 milionów osób. Dziękuję Centralnemu Biuru Śledczemu Policji, całej polskiej Policji i komendantom, funkcjonariuszom, którzy brali udział w tej operacji, a także Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze i prokuratorom nadzorującym tę sprawę.

W kwietniu tego roku dzięki wielomiesięcznej pracy CBŚP polscy policjanci rozpracowali międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem i wraz z przedstawicielami holenderskiej Policji przechwycili ponad 6 ton narkotyków. Funkcjonariusze z CBŚP we Wrocławiu w czerwcu tego roku rozbili także grupę zajmującą się handlem dopalaczami. Policjanci z CBŚP i KWP we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Krajowej pracowali nad sprawą przez ostatnie dwa lata.