15 i 16 sierpnia 2020 roku (sobota i niedziela) uczestniczyłem w obchodach związanych z jubileuszem 300-lecia nadania praw miejskich Suwałkom. Z tej okazji odbyły się uroczystości, którym towarzyszyły wydarzenia sportowe, rekreacyjne i rekonstrukcje historyczne. Przy odrestaurowanej Starej Łaźni została zakopana Kapsuła Czasu, która ma być otwarta najwcześniej dopiero za sto lat.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. polowej w intencji suwalczan przed Pomnikiem św. Jana Pawła II obok Konkatedry św. Aleksandra w Suwałkach, której przewodniczył Biskup Ordynariusz Diecezji Ełckiej Jerzy Mazur. Po Mszy Św. zostały poświęcone pamiątkowe tablice przy schodach Konkatedry, a mieszkańcy miasta i uczestnicy uroczystości stanęli do wspólnego zdjęcia. Następnie na ścianie kamienicy zlokalizowanej przy zbiegu ulic Kościuszki i Chłodnej została odsłonięta kopia przywileju królewskiego nadania Suwałkom praw miejskich magdeburskich z 2 marca 1720 roku, zaś w Parku im. Konstytucji 3 Maja posadzono dąb, który ma przypominać o historii miasta i obchodach jego 300-lecia.

Miasto Suwałki powstało z osady założonej w XVII w. przez Zakon Kamedułów z pobliskiego klasztoru w Wigrach jako jedna z osad na kolonizowanych przez nich wyludnionych terenach dawnej Jaćwieży. 3 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził prawa miejskie Suwałk.

W swoich wystąpieniach przed zakopaniem Kapsuły Czasu w Starej Łaźni (15 sierpnia 2020 roku) oraz przy ceremonii sadzenia dębu w Parku im. Konstytucji 3 Maja (16 sierpnia 2020 roku) powiedziałem m. in.:

Pamiętajmy o przeszłości, o tych trzystu latach, patrząc na nią z szacunkiem, pamiętajmy, że historia nie zaczyna się dzisiaj, ani nie zaczęła się wczoraj, tylko znacznie wcześniej. Szukajmy w niej swojej godności i mądrości. Odnośmy się do niej z szacunkiem, bo my z niej wyrastamy, my wszyscy jesteśmy z niej, czerpmy więc z tego źródła mądrość, szacunek, a także dumę. Każde pokolenie ma własny czas i własny los. Każde pokolenie powinno wnosić do tego, co zastało, swoje dokonania, dzieła, które będą oceniać następne pokolenia. Starajmy się okazać godnymi naszych przodków.

List z okazji 300-lecia Suwałk odczytany na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Suwałkach 2 marca 2020 roku

 

Relacje medialne:

http://www.powiat.suwalski.pl/kat/aktualnosci/obchody-300-lecia-suwalk

http://diecezjaelk.pl/suwalki-msza-sw-z-okazji-300-lecia-nadania-suwalkom-praw-miejskich/

https://bialystok.tvp.pl/49433166/mieszkancy-suwalk-swietuja-300lecie-swojego-miasta

https://suwalki.naszemiasto.pl/300-lecia-suwalk-mieszkancy-swietuja-jubileusz-nadania-praw/ar/c1-7853139

https://soksuwalki.eu/obchody-300-lecia-miasta-suwalk/

https://www.suwalki24.pl/article/1,dni-suwalk—jarmark-kamedulski-na-300-lecie-miasta-wideo-i-zdjecia

http://dwutygodniksuwalski.pl/zaproszenia/300-lat-suwalk-na-sportowo/https://www.youtube.com/watch?v=brJXphMZfk8https://osir.suwalki.pl/dni-suwalk-2020-i-300-lecie-miasta-suwalk-podsumowanie-minionego-weekendu/

https://radio5.com.pl/suwalczanie-swietuja/

300-lecie Suwałk