1 września 2022 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych w Suwałkach. Odbyły się one tradycyjnie pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku przy ulicy Wojska Polskiego.

W Suwałkach pierwsze niemieckie bomby spadły już 2 września w godzinach popołudniowych. Niemieckie samoloty zbombardowały m.in. koszary przy szosie augustowskiej i sejneńskiej oraz tereny koszar 2. Pułku Ułanów. Najwięcej ofiar nalot spowodował na stacji kolejowej w Suwałkach, gdzie przygotowywały się do transportu kolejowego pododdziały 41. Suwalskiego Pułku Piechoty.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: ” Pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat jest naszą powinnością. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy w jakimś sensie historia zatacza koło. Myślę tu o imperializmie rosyjskim i wojnie na Ukrainie, która przywołuje skojarzenia w kolejną tragiczną rocznicę 17 września 1939 roku. Polska nie jest w stanie zmienić swojego położenia geopolitycznego i dlatego powinniśmy czynić wszystko co możliwe, aby siłą i sprawnością polskiej armii, gwarancjami sojuszniczymi, a zwłaszcza patriotyzmem Polaków zapewnić trwałe bezpieczeństwo w naszej Ojczyźnie. Na szczęście dzisiaj istnieje zagrożenie ze strony tylko jednego z dwóch agresorów z okresu II wojny światowej, czyli ze strony Rosji, bo drugi z nich – Niemcy – należy do tego samego paktu wojskowego (NATO), co Polska.”

W obchodach udział wzięli: kombatanci, żołnierze, przedstawiciele parlamentu, samorządu, służb mundurowych, miejskich instytucji oraz młodzieży i mieszkańcy Suwałk.

Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej miały miejsce również w Sejnach. 

Galeria zdjęć uroczystości w Suwałkach:

Galeria zdjęć uroczystości w Sejnach:

Relacje medialne:

https://um.suwalki.pl/mieszkaniec/aktualnosci,4002/83-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej,2585483

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/217672