10 lutego 2022 roku (czwartek) uczestniczyłem w obchodach 82. rocznicy pierwszych masowych zsyłek Polaków na Syberię, które sowiecki okupant rozpoczął w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Uroczystości zostały zorganizowane przez Augustowski Oddział Instytutu Pileckiego oraz Oddział Związku Sybiraków.

Podczas czterech masowych wywózek na Syberię z 1940 i 1941 roku deportowano w głąb Związku Sowieckiego co najmniej kilkaset tysięcy Polaków. Ich dokładna liczba nie jest do dzisiaj znana. Wielu z nich zginęło z głodu, chorób, zimna i wycieńczenia w drodze na Syberię lub w czasie zesłania, części zesłańców udało się wydostać z Rosji z armią generała Władysława Andersa, część z nich wróciła do Polski w ramach powojennych repatriacji, inni pozostali na Syberii. Dzisiaj żyje już niewielu spośród Zesłańców Sybiru. Podczas uroczystości przy Domu Turka w Augustowie, który został przeznaczony na Muzeum Obławy Augustowskiej złożyłem wraz z innymi delegacjami wiązankę kwiatów oddając w ten sposób hołd Zesłańcom Sybiru i bohaterom walk o prawdziwą niepodległość Polski.

„To symboliczne miejsce w Augustowie, przy którym się znajdujemy, czyli Dom Turka łączy w sobie całą tragiczną, martyrologiczną polską historię tamtych czasów – powiedziałem w swoim wystąpieniu. Aby ofiara tych, którzy cierpieli i ginęli za Polskę nie poszła na marne,  powinniśmy o Nich pamiętać i tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Nie ma dojrzałego patriotyzmu bez prawdziwej wiedzy o dziejach własnego narodu, a zsyłki syberyjskie muszą stanowić ważną część polskiej świadomości narodowej. Naszą powinnością jest przekazywać pełną prawdę o tamtych wydarzeniach naszej młodzieży, bo nie ma przyszłości naród, który nie szanuje swojej przeszłości”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Związku Sybiraków, m.in. Barbara Czartoszewska oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie Danuta Gregorowicz, przedstawiciele służb mundurowych, Lasów Państwowych, samorządowcy i mieszkańcy Augustowa.

galeria zdjęć:

relacje medialne:

Obchody 82. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Syberię w województwie podlaskim [zdjęcia] (radio.bialystok.pl)

Wywiezieni wbrew woli (tvp.pl)

Uroczystości pod Domem Turka (foto i video) – Augustowski Portal Informacyjny Dziennik Powiatowy

82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego – Radio5