1 września 2020 roku (wtorek) uczestniczyłem w obchodach 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbyły się w Suwałkach.

Uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku przy ul. Wojska Polskiego rozpoczął w samo południe dźwięk syren, następnie podniesiona została flaga państwowa i odśpiewano hymn narodowy. Po wystąpieniach okolicznościowych odbył się apel pamięci, salwa honorowa oraz miało miejsce złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W swoim wystąpieniu złożyłem hołd wszystkim polskim bohaterom walk o niepodległość, zwłaszcza obrońcom Ojczyzny w kampanii wrześniowej 1939 roku, żołnierzom walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierzom Armii Krajowej, żołnierzom powojennego niepodległościowego podziemia, uczestnikom zrywów lat powojennych aż po zwycięstwo „Solidarności”. Podkreśliłem wielką wartość, jaką jest suwerenne i bezpieczne państwo, którym cieszymy się od 30 lat.

Warunkiem niepodległościpowiedziałem m.in. – jest zawsze bezpieczeństwo militarne. Dbamy o nie zwiększając naszą siłę obronną, umacniając i modernizując polską armię, uczestnicząc w Pakcie Północnoatlantyckim oraz zwiększając obecność wojsk sojuszniczych na naszym terytorium. Pamiętajmy też, że nie ma suwerennego państwa bez patriotyzmu i siły ducha Polaków. Teraz z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się na Białorusi. Mamy nadzieję, że Białoruś uzyska demokratyczną władzę i że białoruski naród wywalczy demokrację drogą pokojową, bez rozlewu krwi. Wspieramy naszych sąsiadów Białorusinów, tak jak inni nam pomagali, gdy walczyliśmy o naszą niepodległość.

W uroczystościach wzięli udział żołnierze Garnizonu Suwałki, służby mundurowe, harcerze i samorządowcy, kombatanci, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Suwałk i przedstawiciele Powiatu Suwalskiego.

 

Relacje medialne:

https://wkusuwalki.wp.mil.pl/pl/galleries/fotogaleria-fotop/81-lat-temu-wybucha-ii-wojna-swiatowa-8/

https://www.suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/81-lat-od-wybuchu-ii-wojny-swiatowej

http://dwutygodniksuwalski.pl/81-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej/

https://um.suwalki.pl/mieszkaniec/aktualnosci,4002/81-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej,2583191